CHP Sözcüsü Böke: Niye 78 milyon dolara uçak aldınız?

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, 80 milyonun bir ekonomik kriz yaşamaması için hükümetin ciddiyetle bu olağanüstü duruma son vermesini istedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK sonrası açıklamalarda bulunan Böke, 2008 yılından beri AK Parti iktidarlarının ortaya koyduğu ekonomik anlayışın Türkiye’yi fakirleştiriyor olduğunu savundu. Böke, Türkiye’nin bir kaç yıldır kırılgan 5’li diye tarif edilen dünyadaki en kırılgan 5 ekonomi arasında sayıldığını hatırlattı.

Son iki yıl içerisinde 150 ülke arasında parası en çok değer kaybeden ülkeler sıralamasında Türkiye’nin 12. sırada olduğunu anlatan Böke, 3 Ekim’den itibaren Türk lirasının 150 ülke arasında en çok değer kaybeden 4 ülke arasına girdiğini kaydetti.

Dolar bozdurma kampanyasına da değinen Böke, “Vatandaşa dolar bozdur diyenler, vatandaşın cebinde zar zor biriktirdiği 3 kuruş doları bozdurduktan sonra o dolarla kendilerine 78 milyon dolara uçak alıyorlar. Uçak, 78 milyon dolara. Hani milli olanlar TL’ye dönecekti. Siz milli değil misiniz? Niye 78 milyon dolara uçak aldınız.” dedi.

Yedek milletvekilliği sistemiyle ilgili bir soruya ise Böke, “Milletvekilinin yedeği olmaz, milletvekilin arkasında 80 milyon var zaten. Hangi yedekten bahsediyoruz. Demokrasi dediğiniz şey vatandaşın verdiği oya sadece o sandıktan sizi seçtirdiği için değil, demokrasiye sahip çıktığı için değer vermekten geçer. Bunun da tek yolu vardır güçlendirilmiş bir parlamenter bir demokrasi. Bu ciddiyetle yaklaşmaya devam edeceğiz. Dünkü pozisyonumuz neyse bugünkü pozisyonumuz da aynı.” karşılığını verdi.

CEVAP VER