Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Almanya’ya tepki: Bu tür bir yanlışı yaparsan, aynısıyla mukabele etmem lazım

1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, döviz baskısına karşı Türk lirasına sahip çıkacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 31. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, milletin bu süreçten zararlı değil karlı çıkacağını belirterek hiç endişe edilmemesini istedi.

“Yalnız kalsam da” dediğinde “yalnız değilsin” twitlerinin art arda gelmeye başladığını anlatan Erdoğan, ekonomi silahının birkez daha kendilerine doğrultulduğunu söyledi. Piyasada var olan durgunluğun somut sebeplerinden öte psikolojik ve provokatif faktörlerden kaynaklandığını dile getiren Erdoğan, son günlerde döviz kurunun Türk lirası karşısındaki yükselişinin sebeplerine baktıklarında elle tutulur ciddi iktisadi karşılığı olan hiç bir husus göremediklerine dikkat çekti.

“Belirli mahfiller tarafından pompalanan olumsuz havanın yol açtığı suni bir kur yükselişiyle karşı karşıyayız.” diyen Erdoğan, Rusya, Çin, İran başta olmak üzere dış ticarette çok önemli yeri olan ülkelerle birer birer yerel paralarla ticaret dönemi başlayacağını vurguladı.

Döviz bozdurma çağrılarına kulak verenlere teşekkür eden Erdoğan, “Ben de bildiğim, gördüğüm, duyduklarımı bizzat arıyorum. Eğer bu vatanı seviyorsan arkadaş sen de Türk Lirası’na geçeceksin. Bunu bir görev telakki ediyorum. 10 kazanacaktın da 9 kazan 8 kazan.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’nın Almanya’da yaşadıklarına da değinen Erdoğan, şunları söyledi: “Çantasını çalıyorlar; pasaport kimlik içinde. Gidiyor büyükelçilikten geçici pasaport alıyor. Ve havalimanında kendisine geçiş izni vermiyorlar. Geçiş izni vermemekle beraber, alıyorlar saatlerce bekletiyorlar. Ya sen teröristi alıyorsun ülkende misafir ediyorsun. Ama bu ülkenin TBMM Başkan Yardımcısını ve heyetini orada, kapıda saatlerce bekletiyorsun. Şimdi bunlara aynısını yapmak gerekmez mi? Ondan sonra Erdoğan oluyor diktatör. Ya sen benim TBMM Başkan Yardımcıma bu tür bir yanlışı yaparsan, benim buna aynısıyla mukabele etmem lazım. Bir kere bütün bu personele gereğini yapmadığın sürece, Türkiye’de buna misliyle mukabele etmek zorundadır. Teröristleri ister göndersinler, ister göndermesinler; biz de kendi taktiklerimizi yapacağız. Elin oğlu binlerce kilometre öteden gelip operasyon yapıp, bize yerinizden kıpırdamayın diyorlar. Bize bunları çok görenlere buraları dar ederiz.”

1 YORUM

  1. Alman Federal Polisi, pasaportundan milletvekili olduğu anlaşılmadığı için Türkiye Büyükelçiliğine sorduk, hepsi 45 dakika sürdü, diye açıklama yaptı. Pasaportu veren Büyükelçilik konuyu açıklayabilir.

    Cumhurbaşkanının karşılığını veririz sözü uygulamaya girdi galiba. Diyarbakır havaalanında Alman diye bekletilen ve kirli çamaşırına varıncaya kadar aranan televizyon muhabiri Isviçreli çıktı. Yanındaki Türk kamera ekibine de aynı muamele yapıldı, diye Alman basınında haberler var. Sorunu diplomatlara bırakmak yerine meydanlarda tehdit malzemesi yapmak, Almanya’dan gelecek son turistleride caydırabilir.

CEVAP VER