Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Suriye Rejimi, Halep’te açıkça bir insanlık suçu işliyor

0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında 107. gününe giren Fırat Kalkanı Harekâtını değerlendirdi. Harekatın planlandığı şekilde kararlı bir biçimde devam ettiğini hatırlatan Kalın, özellikle El-Bab içerisinde DEAŞ terör örgütünün yaptığı büyük yığınaktan dolayı da burada çok dikkatli hareket edilmesinin büyük önem arz ettiğini kaydetti.

Şu an itibariyle takriben bin 800 kilometrekarelik bir bölgenin, Cerablus’tan Azez’e ve Azez’in güneyine, El-Bab bölgesine kadar terörden tamamen temizlenmiş durumda olduğunu anlatan Kalın, “Bu hem bizim ulusal güvenliğimiz, hem de o bölgede yaşayan Suriye halkı açısından büyük önem arz etmektedir. Bu konudaki çalışmalarımız da aynen planlandığı, kararlaştırıldığı gibi devam edecektir.” dedi.

Terörle mücadelede özgürlük-güvenlik dengesinin gözetilmesinin de büyük hassasiyet ve önem arz ettiğini dile getiren Kalın, askerî yöntemlerle, algı operasyonlarıyla hedeflerine ulaşamayanların, bu sefer farklı enstrümanları devreye sokmak suretiyle Türkiye’yi zaaf içerisine düşürmeye çalıştıklarını söyledi.

Suriye Rejimin, Halep’te açıkça bir insanlık suçu ve savaş suçu işlemeye devam ettiğini dile getiren Kalın, şunları söyledi: “Rejimin başındaki kişinin bugün basına yansıyan açıklamalarından da gördüğümüz kadarıyla, rejim hiçbir ateşkese, hiçbir formüle açık değildir. Bu da aslında Halep’te ve diğer bölgelerde rejimin asıl niyetinin ne olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu insanlık dramına bir dur denmesi için bütün uluslararası toplumun da harekete geçmesi gerekiyor. Bizim özellikle bu noktada Halep’te bir ateşkes sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması noktasında özellikle Rusya Federasyonuyla yürüttüğümüz yoğun bir diplomasi trafiği var.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yunanistan’a kaçan askerlerle ilgili beklentilerinin bu darbeci askerleri en kısa sürede Türkiye’ye iade etmeleri olduğunu ifade etti. Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrıyı yaptığı gün itibariyle hesabındaki bütün dövizleri Türk Lirasına çevirdiğini kaydetti.

CEVAP VER