Milli Eğitim Bakanı, PISA sonuçlarını değerlendirdi: Tek bir kritere bakarak Türkiye’nin eğitim durumunu değerlendirirsek hata yaparız

0

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin ilk yerli zeka ölçeği tanıtım toplantısında, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından hazırlanan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2015 sonuçlarını değerlendirdi. Sonuçların mutlaka dikkate alınacağını ve eksikliklerin görüleceğini dile getiren Yılmaz, OECD ülkelerinin harcadığı miktarı Türkiye’nin öğrenci başına harcaması gerektiğini söyledi.

Önümüzdeki dönem okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacaklarını vurgulayan Yılmaz, başarısızlığa etki eden okulu asanların oranının Türkiye’de 2012 yılına göre yüzde 3,3 azaldığına dikkat çekti. Tek bir kritere bakarak Türkiye’nin eğitim durumunu değerlendirmenin hata olacağını ifade eden Bakan Yılmaz, şunları söyledi: “Türkiye, geçmişe kıyasla eğitime daha çok önem veriyor, eğitime daha fazla kaynak ayırıyor ve eğitimde de alınan sonuçlar çok daha iyi durumdadır. Eksiklerimizin farkındayız, ama geçmişe göre çok iyi durumdayız. İnşallah önümüzdeki dönemde okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alarak, ikili eğitimi kaldırarak, yabancı dil eğitimini artırarak, mesleki ve teknik eğitime önem vererek, gerek TIMSS’te gerekse PISA’da çok iyi sonuçlar alacağımızı söylüyorum.”

Öğretmenlerin hizmetiçi eğitimine önem verileceğini anlatan Yılmaz, Öğretmen Strateji Belgesi’nin yayımlanacağını, Öğretmen Akademisi’nin hayata geçirileceğini, performans değerlendirme sisteminin getirileceğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER