Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz lobisine benim milletim artık prim vermemeli

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükumetin açıkladığı ekonomik paketi değerlendirdi. Paketin müteşebbisleri rahatlatmaya yönelik, piyasayı rahatlatmaya yönelik olduğunu dile getiren Erdoğan, bunların bu geçiş süreci için gayet iyi tespit edilmiş bir adım olduğunu söyledi.

İstanbul’da cuma namazı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, dövizden Türk lirasına geçiş konusunda halkın tercihini takdirle karşıladığını ifade etti. “Halkıma ülkem ve milletim adına gerçekten çok çok teşekkür ediyorum.” diyen Erdoğan, bunun yeterli olmadığını, milletin daha da yüklenmesi gerektiğini vurguladı.

Faiz lobisine milletin artık prim vermemesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz lobisinin bir şeyin yarışı içinde olduğuna dikkat çekti. “Kendi öz kaynaklarıyla değil, halkının parası üzerinden, halkının mevduatını kendisi ranta dönüştürüyor ve onunla da daha sonra övünüyor.” diyen Erdoğan, şunları söyledi: “Ne yazık ki rahat para kazanmanın yolları üzerinde duruluyor, onun için de faiz noktasında şu anda ben inanıyorum ki bundan sonraki süreçte hükümetimiz, Merkez Bankası çok daha hassas davranacağı gibi devlet bankalarının, kamu bankalarının da bu noktada ön alması lazım, örnek olması lazım.”

Anayasa değişikliği konusunda da konuşan Erdoğan, AK Parti ve MHP Genel Başkanlarının kendi aralarında bu konularda mutabık kaldıklarını hatırlatarak “Bundan sonraki süreç komisyon ve genel kurul sürecidir. Oradan zannediyorum 20 madde kadar bir paket incelemeler, görüşmeler yapıldıktan sonra bize de gelecektir. Biz de bu konuda hemen değerlendirmemizi geciktirmeden yapıp ve bu işin nihai noktası egemenlik kayıtsız şartsız milletindir deyip millete götürmektir.” dedi.

CEVAP VER