Kılıçdaroğlu: Dünyanın hangi OHAL olan ülkesinde anayasa değişiyor?

0

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Anayasa değişiklik teklifini değerlendirdi. Yapılanın sistem değil bir rejim değişikliği olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Dünyanın hangi ülkesinde OHAL olan bir ülkede anayasa değişiyor?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, Yenikapı ruhuna sadık kalan tek kişinin kendisi olduğunu belirterek Yenikapı’dan 12 madde halinde nelerin yapılması gerektiğini söylediğini hatırlattı.

NTV’de soruları cevaplayan Kılıçdaroğlu, Anayasaların bir partinin mutfağında hazırlanamayacağını, hazırlanması halinde ise toplumsal uzlaşı belgesi olma niteliğini kaybedeceğine dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Geçmişte referanduma gittik AKP bir anayasa taslağı hazırladı referandumda kabul gördü. Arkasından yargı bağımsızlığı askıya alındı. Sadece Yargıtay’a 160 militan atandı. Belli bir cemaati savunan kişiler atandı. O anayasa bir toplumsal uzlaşma belgesi olsaydı, demokratik ölçüler içinde parlamentoda olgunlaştırılsaydı belki biz 15 Temmuz olaylarını hiç yaşamayacaktık. Dayatma kültürüyle anayasa yapılmaz. Oturdular iki parti anlaştılar anayasa yapacağız millete anlatacağız. Dünyanın hangi ülkesinde OHAL olan bir ülkede anayasa değişiyor? İnsanlar düşüncelerini açıklamaktan korkuyorlar. Üniversiteleri suskun olan bir ülkede sağlıklı anayasa hazırlanamaz. Hangi hukuk fakültesi dekanı korkudan konuşabilir, hangi akademisyen konuşabiliyor. Türkiye’de medya özgürlüğü yoktur, özgürce düşüncelerini ifade etmek isteyenler zaten kendilerini şu veya bu şekilde ya mali baskı altında ya da hapishanede buluyorlar. Bu ortamda anayasa değişikliği mi olur?”

Partili cumhurbaşkanı konusunda da Kılıçdaroğlu, “Bizim bugüne kadar oluşan 140 yıllık geleneğimize aykırılık teşkil ediyor. Kenan Evren’in koyduğu kuraldan hiçbir farkları yok. Parlamenter sistemi bir araya gelip düzeltelim. Benim görüşüm var. Ama belki eksik yanlış olabilir. Oturup insan gibi bir arada tartışırız konuşuruz.” dedi.

Referandumla ilgili ise Kılıçdaroğlu, “330’un altında olursa gitmez. 82 Anayasası yüzde 92 oyla kabul edildi. Yüzde 92 halk 1982 Anayasası’na evet dedi. Olağanüstü kurallar vardı. Demokrasi askıdaydı şimdi yine askıda. Hapishanelerinde 146 gazetecinin tutuklu olduğu bir ülkede demokrasiden söz edebilir miyiz? Türkiye bu kafayla giderse ve yönetilirse çok daha büyük sorunlara gebe olur. Boş kağıda imza atan milletvekilleri akıllarını kime kira verdiler. Boş kağıda imza atma nereden çıktı?” değerlendirmesinde bulundu.

“330 bulundu diyelim referanduma gidildi halka sistem değişmemeliyi nasıl anlatacak Cumhuriyet Halk Partisi?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Çok basit parlamenter demokratik sistemimi istiyoruz yoksa işlevi olmayan, yargının bütün güçlerin tek kişinin elinde toplandığı bir sistem mi istiyoruz. Bunun adına diktatörlük diyoruz. Bunun en büyük örnekleri Hitler’dir Mussolini’dir. Önce bir metin çıkacak onu görmeden bir şey söylemiyoruz ama başkanlık sisteminin öngörülen yasama-yargı ve yürütmenin ayrışmadığı bir sistem Türkiye’yi felakete götürür. Öcalan da başkanlık sistemini savunuyor. Her başkanlık sistemi toplumu ayrıştırır. Toplumu kandıracaklar başkanlık değil de cumhurbaşkanlığı. Adı değişmiyor sadece bütün yetkiler bir kişide yine.” karşılığını verdi.

Kardeşi Celal Kılıçdaroğlu’yla ilgili soruyu da cevaplayan Kılıçdaroğlu, “Kardeşimle bu konuyu konuşmadım. Kardeşim küçük bir çocuk değil. Onun illa benim siyasi görüşümü desteklemesi zorunlu değil. Bizim Didim Belediyesi Didim’e olağanüstü hizmetler veriyor. Kıyıyı temizledi açtı. Didim’de iki tane yüksek bina var bu binaların yıkılması lazım. O binaların sahipleri parayla insan satın alıp bize saldırtmanın yollarını arıyorlar. Bu kadar açık net söylüyorum. O kişinin etrafındaki insanlara bakın göreceksiniz o müteahhitin yandaşları.” dedi.

“Kardeşinize de bu insanlar tarafından para verildiğini mi söylüyorsunuz?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Benim ne söylediğimi siz de anladınız herkes de anladı. Soyadı kim olursa olsun bir belediyeye gidip çıkar amaçlı öneri götürdüğü an kapının önüne koyun dedim. Bunun temelinde ahlak yatar. Ama birisi cebine para koydu, çık şunu söyle dediyse kapının önüne koyarız. Benimle aynı görüşü paylaşmasa bile ahlaklı insanın başımın üzerinde yeri vardır. Bana sordular ağabeyinizle bir sorununuz var mı diye? Ağabeyim olmadığı için hayır sorun yok dedim.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER