Meteoroloji, seracılık yapan üreticiler için zirai don uyarısı yaptı

0

Meteoroloji, seracılık yapan üreticileri zirai don konusunda uyardı. Zirai faaliyetlerin ve seracılığın devam ettiği Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege’nin kıyı kesimlerinde bu sabah saatlerinde hafif zirai don olayı beklendiğini bildirdi. Zirai faaliyetle ve seracılıkla uğraşan üreticin dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini ifade etti.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye’nin kuzey kesimlerinin parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ile Ordu, Gümüşhane ve Ardahan çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların ; Doğu Karadeniz’in kıyıları ve Ordu çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Hava sıcaklığı, ülke genelinde 2 ila 6 derece arasında artması bekleniyor. Rüzgar ise genellikle kuzey yönlerden, Marmara ve iç kesimlerde Güneyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara Bölgesinde ve Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetlice (30-50 Km/sa), Orta Karadeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 Km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerin hava sıcaklığı ise şöyle olacak: İstanbul 11, İzmir 12, Adana 16, Antalya 18, Ankara 6, Trabzon 9, Diyarbakır 8, Gaziantep 11.

CEVAP VER