Anayasa değişiklik teklifi 21 maddeden oluşuyor

0

Anayasa değişiklik teklifi AK Parti tarafından Meclis Başkanlığına sunuldu. Ardından ise AK Parti ve MHP temsilcileri Mecliste basın toplantısı düzenledi. İşte açıklamalardan satır başları:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül:

316 AK Parti milletvekilinin imzasıyla teklifimizi sunduk. Bu tarihi birgündür. Ülkemize, milletimize, bütün vatandaşlara hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Yasamanın, yürütmenin güçlendirildiği yargının da bağımsız ve tarafsız olduğu bir değişikliklerdir. Toplam 21 maddelik Anayasa değişiklik teklifini sunduk. Değişiklik teklifiyle anayasada toplam 70 madde değişecek. Bu metin bir uzlaşı metindir.

Seçilme yaşı 18’e düşürülüyor. Hukuk devleti bakımından çok tarihi bir değişikliği ifade ediliyor. Bağımsız ve tarafsız vurgusu bir semboliktir. Askeri ve sivil yargı farkını ortadan kaldırıyoruz. HSYK konusunda bir mutabakat gerçekleştirdik. Meclisin HSYK üyelerini seçme hakkı getirerek getirerek Parlamentoyu güçlendirdik. Mecliste güçlü bir şekilde kabul edileceğine inanıyorum.

MHP’li Mehmet Parsak:

Bugün geldiğimiz nokta itibariyle geçmişteki tartışmalar artık yapılmayacaktır. Anayasa Türk Anayasasıdır. Hiçbir yerinden Türk ifadesinin çıkarılması önerilmemektedir. İlk 4 maddesi dahil; milli ve üniter devlet tartışma konusu değildir. Hükümet sistemi odaklı bir Anayasa yenilenmesi süreci yürütülmüştür. Milletin vereceği karara MHP olarak saygılıyız.

CEVAP VER