Danimarka Başbakanı Rasmussen: Askeri darbe girişimi olduğunda bütün gece ayaktaydım

0

Başbakan Binali Yıldırım ile Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rasmussen, Türkiye’de 15 Temmuz’da bir askeri darbe girişimi olduğunu hatırlatarak bunun Türkiye’nin meşru demokratik kurumlarına karşı bir saldırı olduğunu söyledi.

“Ben buna şahitlik ettim. Bütün gece ayaktaydım.” diyen Rasmussen, “Son derece şok edici bir gelişmeydi. Demokrasinin herhangi bir alternatifi olmadığını düşünüyorum. Biz Türkiye’ye desteklemeye devam edeceğiz; çünkü Türkiye’yi çok yakın bir dost ve yakın bir ittifak olarak görüyoruz.” dedi.

Türkiye’yi Avrupa ve Asya arasında bir köprü olarak gördüğünü vurgulayan Rasmussen, iş birliğinin artırılmasını istedi. “Türkiye’nin darbe girişimine karşı kendini koruması ve gereken adımları atma ihtiyacını belirledik; ancak bu gösterilen reaksiyonların orantısal olması önemli.” diyen Rasmussen, “Bu anlamda medya ve ifade özgürlüğü ve işten çıkarılan kişilerle ilgili endişelerimizi de dile getirdik. Bütün bunlar bizim güçlü müttefikler olduğumuz gerçeğini değiştirmez.” ifadelerini kullandı.

DAEŞ’e karşı mücadelede birlikte hareket ettiklerini söyleyen Rasmussen, İncirlik Üssü’nde bulunan Danimarkalı askerleri ziyaret edeceğini de açıkladı.

CEVAP VER