Meteoroloji açıkladı; yoğun kar yağışı geliyor, sıcaklıklar hissedilir derecede azalacak

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, salı gününden itibaren sıcaklıkların hissedilir derecede azalacağını; Kuzey ve doğu kesimlerde ise yoğun kar yağışları beklendiğini açıkladı. Oluşması muhtemel riskler arasında “Ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı ve çatı uçması” sıralandı

Yapılan son değerlendirmelere göre halen mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklar, Pazar ve Pazartesi günleri artarak mevsim normallerinin üzerine çıkacak. 13 Aralık 2016 Salı günü ise kuzeybatı kesimlerden başlayarak hissedilir derecede azalarak mevsim normallerinin altına inecek. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde yer yer yoğun olmak üzere kar yağışlarının görüleceği tahmin ediliyor.

Meteorolojinin hava durumuyla ilgili verdiği bilgiler şu şekilde:
Pazar; Ülkemizin kuzeydoğu kesimleri parçalı çok bulutlu, Doğu Karadeniz bölgesi ile Ardahan çevrelerinin yağışlı, diğer bölgelerin parçalı az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Pazartesi; Parçalı ve çok bulutlu, zamanla Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Güneydoğu Anadolu’nun batısının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur, Doğu Anadolu’nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

Salı; Çok bulutlu, ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek yağışların, Doğu kesimler ile zamanla kuzey ve iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın öğle saatlerinden sonra batı bölgelerde kuzey yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Hafta ortasından itibaren ülkemiz genelinde soğuk havanın, kuzey ve doğu kesimlerde ise yer yer yoğun olmak üzere kar yağışlarının devam edeceği tahmin ediliyor.

Soğuk havayla birlikte özellikle kuzey ve doğu kesimlerde beklenen yoğun kar yağışları ile kuzey iç ve batı kesimlerde etkili olması beklenen fırtınanın meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması, meteorolojik tahmin ve uyarıların takip edilmesi önem arz etmektedir.

CEVAP VER