“PKK’nın Avrupadaki faaliyetlerini durduracak bir yaklaşım görmek istiyoruz”

0

Bakanlar Kurulu, Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, terör örgütlerinin amacının korku, panik ve yılgınlık oluşturmak olduğuna dikkat çekti. Bu anlamda da halkı bu atmosfer içerisinde çaresiz, hareketsiz bırakmak olduğunu belirten Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Öncelikle biz bu milli, ortak duruşumuzu sergilemeyi sürdürdüğümüz sürece herkes bilsin ki asla biz bu yılgınlık, korku siyasetine teslim olmayacağız. Millet olarak terör örgütlerinin istemiş olduğu bu istikamette oluşturacakları psikolojinin içerisine hapsolmayacağız. Ayrıca, asla teröre alışmayacağız. Hesap soracağız. Arkalarında kimler varsa ortaya çıkarılacaktır. Saldırıyı PKK terör örgütünün yaptığı anlaşılıyor. Bu saldırıdan sonra kim dost, kim düşman görmek isteriz. Şuanda bile Avrupada PKK’nın elini kolunu sallayarak dolaştığı herkesin malumudur. PKK’nın Avrupadaki faaliyetlerini durduracak bir yaklaşım görmek istiyoruz. PYD, YPG ile PKK arasında hiçbir fark yoktur. Artık yeter; dostlarımızın teröre karşı sadece söz olarak değil, böylesine hain terör saldırıları sonrasında kınama sözleri için teşekkür ederiz ama yeterli bulmayız, uygulamada da yanımızda olduklarını görmek isteriz.”

İstanbul’daki terör saldırısına ilişkin bir soruya ise Kurtulmuş, olay yerine gittiğinde hem derin hem geniş bir çukur açıldığını gördüğünü ifade etti. Her türlü teknik çalışmanın yapıldığını dile getiren Kurtulmuş, “En ufak bir detay atlanmadan çalışma yapılıyor. Bu mühimmat sıradan olmadığıyla karşı karşıyayız. Şudur diye net bir açıklama yapacak durumunda değiliz, araştırma nihayete erdiğinde açıklama yapılacak. Terör örgütlerinin kullandığı hiçbir malzeme süper marketlerde satılmıyor. İster bomba düzenekleri olsun, ister silahlar olsun. Bu silahlar birileri tarafından ellerine veriliyor. Çarşamba pazarından almıyorlar. Sadece PKK için söylemiyorum, bu terör örgütlerinin arkasındaki lojistik, istihbari, askeri, silah desteği verilmesin hiçbir örgüt 1-2 haftadan fazla dayanamaz. Cumartesi yaşadığımız patlamanın arkasındaki mühimmat da herhangi bir şekilde tesadüfen elde edilen bir malzeme değildir.” diye konuştu.

Bir başka soru üzerine de Kurtulmuş, “Halep’in insanlık trajedisi yaşadığı herkesin malumu. Bebeklerin ihtiyaçları karşılanamıyor. Hiçbir hastane faaliyet göstermiyor, doktor yok denecek kadar. Uluslararası camia Halep’te insanlığın kurtarılması konusunda üzerine düşeni yerine getirmiyor. Türkiye olarak insani yardım ulaştırılmasının şart olduğunu düşünüyoruz. Gönlümüz arzu eder ki ateşkes sağlansın şu an. Ateşkes çok taraflı bir siyasi süreci gerektirdiği için. Rusya’nın bu konuda olumlu yaklaşımları söz konusudur. Ateşkesin sağlanmasında geç kalınıyorsa Türkiye’nin teklifi herkes kendi bayraklarıyla gelsin, uluslararası konvoy düzenleyelim ve bir an evvel ihtiyaç sahibi yüz binlerce insana ulaştıralım. Böylesine bir insani yardıma hazır olduğumuzu söylüyoruz.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER