Denizlerde fırtına bekleniyor; denizcilerin dikkatli olunması istendi

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, denizlerde fırtına beklendiğini belirterek; fırtına sebebiyle meydana gelebilecek olumsuzluklara kaşı başta denizciler olmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istedi. Hava sıcaklığı ise ülke genelinde 5 ila 10 derece olmak üzere hissedilir derece azalacağı tahmin ediliyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; ülke genelinin parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Akdeniz ve Ege kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı olmak üzere Doğu Akdeniz, Batı ve Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ile Kayseri, Sivas, Ordu, Tokat, Sakarya, Balıkesir, Bursa, Yalova, Erzurum, Ağrı, Muş, Ardahan, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar yağışlı olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İç Anadolu’nun doğusu (Kayseri, Sivas, Niğde), Doğu Akdeniz’in iç ve yüksek kesimleri (Toroslar, Amanos dağları ve Kahramanmaraş’ın kuzeyi) ile Doğu Anadolu’nun güney ve batısında (Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari) başlayacak kar yağışlarının; akşam saatlerinden itibaren kuvvetini artırarak Çarşamba günü akşam saatlerine kadar kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde etkili olması ve yerde 10-20 cm yer yer 50 cm civarında taze kar örtüsü yapması bekleniyor. Meydana gelebilecek olumsuzluklara (buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Meteorolojinin verdiği bilgiye göre denizlerde de fırtına bekleniyor.

Karadeniz; rüzgarın Batı Karadeniz’de Salı günü sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan (Poyraz) 6 ila 8 (60-75 km/saat) kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi, fırtınanın 14.12.2016 Çarşamba günü sabah saatlerine kadar etkisini kaybedeceği, Doğu Karadeniz’de rüzgarın Salı günü akşam saatlerinden sonra batı ve kuzeybatıdan (Karayel) 6 ila 8 (60-75 km/saat) kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi, fırtınanın 14.12.2016 Çarşamba günü öğle saatlerine kadar etkisini kaybedeceği tahmin edilmekte.

Marmara Denizi; rüzgarın Salı günü öğle saatlerinden itibaren kuzeydoğudan (Poyraz) 6 ila 8 (60-75 km/saat) kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın 14.12.2016 Çarşamba günü sabah saatlerine kadar etkisini kaybedeceği tahmin edilmekte.

Ege Denizi; rüzgarın Salı günü kuzeyinde öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan (Poyraz) 7 ila 9 (75-90 km/saat) kuvvetinde kuvvetli fırtına, güneyinde akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeybatıdan (Karayel) 6 ila 8 (60-75 km/saat) kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın 14.12.2016 Çarşamba günü kuzeyinde sabah saatlerine kadar, güneyinde akşam saatlerine kadar etkisini kaybedeceği tahmin edilmekte.

Akdeniz; rüzgarın Salı günü batısında öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeybatıdan (Karayel) 6 ila 8 (60-75 km/saat) kuvvetinde fırtına, zamanla 8 ila 10 (75-105 km/saat) kuvvetinde tam fırtına, doğusunda akşam saatlerinden sonra batı ve kuzeybatıdan (Karayel) 6 ila 8 (60-75 km/saat) kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın 15.12.2016 Perşembe günü ilk saatlerden itibaren etkisini kaybedeceği tahmin edilmekte.

CEVAP VER