Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Halep açıklaması: Rusya ile sürekli görüşüyoruz

1

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çekya Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Halep’te insani dramına çözüm için Rusya ile temasları yoğunlaştıracaklarını belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Sivil halkın tahliyesi için ateşkes sağlanmalı. Vahşetin, insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep’te. Herkes sussa biz susmayacağız. Halep’te ve Suriye’de zulmün, katliamların durması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Hem Suriye’yle yakından ilgilenen tüm ülkelerle, diğer aktör ülkelerle, İran ve Rusya başta olmak üzere, Körfez ülkeleriyle buradaki zulmün durması, ateşkesin sağlanması, insani yardımların ulaştırılması ve siyasi çözüme geçilmesi için çok gayret sarf ediyoruz. Ama maalesef birçok ülkenin samimi olmadığını gördük. Ateşkes sözü vermesine rağmen Halep’i zalimce bombalamaya devam ettiklerini gördük. Sivil halkın boşaltılması için ateşkesin sağlanması lazım. Vahşetin, en acımasız insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep’te.”

Türkiye ve Rusya arasında yarın Halep konusunda bir görüşme yapılacağına ilişkin bir soruya Çavuşoğlu, Halep konusunda Rusya ile sürekli görüştüklerini söyledi. Yarınki görüşmenin de bunun devamı olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, “Biz Rusya ve diğer ülkelerle sürekli görüşüyoruz. Yarınki de özel spesifik bir toplantı değil. Bir haber ajansının verdiği bilgiye değil, bizden bir açıklama gelirse onu dikkate almanızı tavsiye ederiz.” dedi.

Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Türkiye ve Rusya arasında yarın Halep konusunda bir görüşme yapılacağını açıklamıştı. Türk yetkili, görüşmede, Halep’teki muhaliflerin ve sivillerin kentten tahliye edilebilmesi için koridor açılması olasılığının ele alınacağını söylemişti.

Halep’teki taraflar arasında ateşkes sağlanmasına dair konunun da görüşüleceğini belirten Yetkili, Türkiye’nin, muhaliflerin Halep’ten çıkmasına yardımcı olmak için ABD’nin yanı sıra AB, İran ve Körfez ülkeleriyle de görüşmeler gerçekleştirdiğini sözlerine eklemişti.

1 YORUM

CEVAP VER