Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan AP’deki PKK sergisine tepki: Sizin ideolojiniz batsın; siyaset yapanlarla teröristler arasında fark olmalı

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çekya Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ile ortak basın toplantısı düzenledi. Avrupa Birliği’nden (AB) her şeyden önce Türkiye’nin taraf tutmasını değil; Türkiye’ye adil yaklaşmasını istediklerini belirten Çavuşoğlu, raportörlerin de lütuflarına ihtiyaçları olmadığını kaydetti.

“Doğrunun yanında yer alsınlar, adaletli olsunlar. Türkiye’yi eşit bir ortak görmek durumundalar.” diyen Çavuşoğlu, şunları söyledi: “AB bizi eşit bir ortak görmüyorsa zaten onlarla ilişkilerimizin de bir anlamı yok. Anlamlı bir ilişki olması lazım. Türkiye’yi eşit bir ortak gibi görmeli. Eşit ortak gibi oturduğumuz zaman tüm meseleleri hallederiz. Eksiklikler varsa gideririz. Müzakere ederiz. Müzakerenin gereği yapılır. Türkiye her faslın gereğini yapmaya hazırdır, kriterleri yerine getirme konusunda gereğini yapmaya hazırdır. Türkiye AB ile anlamlı her diyaloğa hazır. AB, Türkiye gibi ülkelere ders verme anlayışı yerine birlikte karşı karşıya kaldığımız sorunlara nasıl çözüm üretiriz, bu anlayış içinde olması gerekiyor. AB’nin bazı konularda tehditvari söylem içinde olmak yerine gelip, Türkiye’deki gerçekleri daha iyi anlamalarını bekleriz. Son zamanlarda AB, Türkiye’ye yönelik politikalarında daha gerçekçi zemine doğru gidiyor. Bu olumlu, ama biz artık sonuç da almak istiyoruz. Hiçbir şeyin sürüncemede kalmaması gerekiyor. Biz her zaman anlamlı diyaloğa hazırız. İş birliğine hazırız ve Türkiye olarak Avrupa’ya, Avrupa’nın güvenliğine ekonomisine katkı sağlamaya Türkiye devam edecektir. Sorunlar, ortak sorunlarımızdır.”

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) terör örgütü PKK’nın sergi açmasına da sert tepki gösteren Bakan Çavuşoğlu, “Demokrasinin güya merkezi Avrupa Parlamentosu’nda PKK’ya tolerans gösteriliyor. Yine aynı şekilde AB ülkesinde, Brüksel gibi önemli şehirlerde PKK rahatça faaliyetlerini gösteriyor. Böyle acımasız, insanlık dışı saldırılarda bulunan bir örgütün destek bulmaması gerekiyor. Avrupa Parlamentosu içinde PKK’ya sempati duyan ve PKK’ya destek veren parlamenterler ve siyasi gruplar var. Neden? ‘Aynı ideolojiyi savunuyoruz’. Sizin ideolojiniz batsın. Aynı ideolojiyi savunuyorsanız, o ideoloji terörü gerektiriyorsa sen de git dağa. Ne işin var parlamentoda, niye siyaset yapıyorsun? Siyaset yapanlarla teröristler arasında fark olmalı.”

CEVAP VER