CHP’den Cumhurbaşkanına ‘seferberlik’ tepkisi: Devletler, terör örgütlerine savaş ilan etmez; tepesine çöker, onu etkisizleştirir

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ettiğini açıklamasına ilk tepki CHP’den geldi. Meclis’te düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir savaş halinde olduğunu iddia ettiğini ancak kendilerinin öyle düşünmediğini kaydetti.

Devletlerin devletlerle savaştığını, terör örgütleriyle savaşmadıklarını ifade eden Altay, şunları söyledi: “Terör örgütlerine savaş ilan etmez. Devletler terör örgütlerinin tepesine çöker, onu etkisizleştirir. Böyle bir açıklamaya neden ihtiyaç duyuldu. PKK terör örgütüne yönelik böyle bir seferberlik ilanı uluslararası kamuoyunda da bu örgüte meşruiyet kazandırılmasına yardım eder. PKK her zaman hain, alçak, hunhar bir terör örgütüdür. Ama siz koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, ‘Biz bunlarla savaşıyoruz. Bunlarla savaşmak için Anayasa’nın 104’üncü maddesine göre seferberlik ilan ediyoruz’ derseniz, bu başka bir şeydir. Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni adi bir terör örgütüne muhattap etmiş olursunuz. Seferberlik ilanı Cumhurbaşkanı’nın saygıdeğer muhtarlarla sohbet ederken yapabileceği bir açıklama değildir. Seferberlik ilanı kararının nasıl ve hangi şartlarda alınacağı anayasa ve ilgili kanunda düzenlenmiştir. TBMM’ye karşı bu konuda sorumlu olan Cumhurbaşkanı değil, Sayın Başbakan’dır.”

CEVAP VER