Demirtaş: Gözaltılar ve tutuklamalar hukuki değil

0

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş, bir açıklama yaptı. HDP’nin medya ile paylaştığı açıklamada Demirtaş, son günlerde HDP il, ilçe yöneticilerine, vekillerine, üyelerine yönelik gözaltı ve tutuklamaların arttığını belirterek gözaltılar ve tutuklamaların hukuki olmadığını savundu.

Arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen Demirtaş, şu görüşleri paylaştı:

“İktidar HDP’ye operasyon yaparak sıkışıklığını üzerinden atmaya çalışıyor. Sorumluluğu bizim üzerimize atmalarına izin vermiyoruz, bunu kabul de etmiyoruz. Saldırıları kınama ve üstüne gitme konusunda en ufak bir tereddüdümüz yoktur. Bizi hedef göstererek, gözaltı ve tutuklama yaparak failleri yakaladığını söyleyen iktidar bizim sorumlu olduğumuzu ispat etsin, hemen istifa edelim.

AKP, patlayan bombaların siyasi sorumlusudur. Halka hesap vermeleri gerekir. Parlamentoda da her yerde de hesap vermelidirler. Önlemesi gereken onlardır. Ülkeyi bu şekilde yönetenler de onlardır. Bizler demokratik siyasette güçlü bir şekilde ısrar ediyoruz. Demokratik siyasetle sorunlar çözülür. Siyasiler, Meclisi birlikte çalıştırarak çözüm üretmelidir. Meclisi işlevsizleştirerek sorunlar çözülemez. Demokratik siyaset ve barış bizim yolumuzdur, bu konuda kararlıyız. Tutumumuzdan taviz vermeyeceğiz.”

CEVAP VER