Erdoğan, vatandaşlara çağrıda bulundu: Tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum

1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 32. Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu. Tüm vatandaşlara çağrıda bulunan Erdoğan, tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ettiğini açıkladı. Erdoğan, “Her kim bu örgütlerin çalışmalarına ilişkin bir şey duyarsa, malumat duyarsa hemen güvenlik güçlerimize bilgi vermelidir.”

İşte Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları:

Millet olarak yeni bir ahitleşmeye gitmemiz, yeni bir mefkure birliği oluşturmamız gerekmektedir. Gün eski defterleri karıştırma günü değildir. Birlik, beraberliğimizi güçlendirmezsek, çelik gibi bir iradeyle durmazsak hiçbirimiz yarınlara güvenle bakamayız. Geldiğimiz noktada savunmada kalma imkanına sahip değiliz.

Madem bize tarihimizdeki en büyük saldırılardan biri yapıyor, misliyle cevap vermek hakkımızdır. Terörün sokağa inmesi, 80 milyon vatandaşımızı hedef aldığını gösteriyor. Bu yöntemle eylem yapan terörist için ölenin kökeni, inancı önemsizdir. Şunu unutmayın, kurşun adres sormaz derler. Bomba da bunların hiçbirini sormaz. öyleyse mücadelemizi sadece kurumlara, güvenlik güçlerine bırakamayız. Muhtar dediğiniz nedir, bulunduğu köyün, mahallenin hangi evinde kim var, enine boyuna bilen insandır.

Tüm vatandaşlarıma çağrı yapıyorum, Anayasamızın 104. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti devletinin başı olarak PKK’sıyla FETO’suyla, DEAŞ ile adı söylemi yöntemi ne olursa olsun tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum. Her kim bu örgütlerin çalışmalarına ilişkin bir şey duyarsa, malumat duyarsa hemen güvenlik güçlerimize bilgi vermelidir.

Şehit polislerin tabutları başında gözyaşı döken, hiçbir şeyden habersiz oynayan çocuklarla, Halep’te yıkıntılar arasından cansız bedenleri çıkartılan çocuklar aynı alçak oyunun kurbanları. Halep’ten kurtulan kardeşlerimize insani yardım ulaştırmak için bütün tedbirleri aldık. Ey Birleşmiş Milletler neredesin? Bakın her türlü desteği vermeye biz hazırız, vereceğiz ama bir koridor, bunun için gayret sarf ediyoruz. İdlip ve civarına gideceklerin yanı sıra Türkiye’ye gelebilecek olanlar için de hazırlıklarımız tamam. Türkiye’ye mi gelecekler, onları da bağrımıza basmaya hazırız.

Ufacık yavruların nasıl ölüme baş başa kaldığını görüyorsunuz; ama insanlık buna sessiz. Utanmadan, sıkılmadan hala yok öyle, yok böyle konuşup duruyorlar. Türkiye’nin girişimi ve yoğun çabalarıyla varılan bu ateşkesin hayata geçirilmesi Halep’teki masumlar için belki de son umuttur. Bu yüzden bütün tarafları ve uluslararası toplumu bu ateşkese riayet etmeye ve destek olmaya davet ediyorum. İnsani koridor derhal ve hiçbir engelleme olmadan açılmalı ve masum insanların Doğu Halep’ten salimen çıkmasına izin verilmelidir

Esed rejimi Halep’te açıkça savaş suçu, insanlık suçu işlemektedir. Bu gerçeği ona destek verenler dahil artık herkesin görmesi gerekiyor. 600 binden fazla insani katleden, kimyasal silah kullanan, her tür insanlık dışı eylemi gerçekleştiren bu rejimin cinayetleri karşısında biz sessiz kalamayız ve kalmayacağız. BM başta olmak üzere uluslararası toplumu harekete geçirmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Dün yeni BM Genel Sekreteri ile yaptığım görüşmede bu konunun aciliyetini bir kez daha dile getirdim. Bu hafta yapacağım temaslarda da aynı hususu dünya liderlerinin dikkatine getirmeye devam edeceğim.

1 YORUM

  1. Hangi milletle hapisde suçsuz günahsız işgence görenlerin kardeş bacisi ana babasi ve onlrin akrabaları ilemi?
    Ha sahi millet kime karşı seferber olacak?
    Kendi kendine karşımı?

CEVAP VER