HDP Meclis Grubu, bütçe görüşmelerinden çekildi

0

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ankara Esenboğa Havalimanında gözaltına alındı. Bu gelişme üzerine HDP Meclis Grubu, gözaltına tepki amaçlı devam eden bütçe görüşmelerinin bugünkü bölümünden çekilme ve konuşmalarını yapmama kararı aldı.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Dersim Milletvekilimiz Alican Önlü, hukuksuz bir şekilde, belge dahi gösterilmeden gözaltına alındı. Anlamsız ve kötü bir polis muamelesiyle karşılaştı. Önlü’nün, Elazığ’a gitmek üzere bindiği uçak hava muhalefeti nedeniyle Ankara’ya dönüyor. Polisten alıkonulmasıyla ilgili belge istiyor. Ama ‘hiçbir belge ibraz etmeyeceğiz ve sizi alacağız’ gibi bir muameleyle karşılaşıyor. Vekilimiz şu anda gözaltında. Yoldan geçen sıradan bir yurttaşa dahi işlem yapmak isteyen polis kimliğini belgelemek, gerekçe sunmak zorundadır.

Bu hukuk dışı yöntemler günlük işleyiş haline geldi. İktidar da herhalde bu uygulamalarla refah düzeyi yüksek, yaşanabilir demokratik bir ülke yaratabileceği yanlış algısını taşıyor. Memleketteki bütün sorunları HDP’ye dönük antidemokratik uygulamalarla çözmeye çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Eğer bu ülke demokratikleşecek, ekonomik göstergeler düzelecekse hepimiz alınmaya hazırız.

Yargının, hukukun, kamu güvenliğinin kantarının ayarı bu iktidar tarafından bozuldu. Ayarı bozulan kantar, bir gün gelir kantarın ayarını bozanları da yargılar. Tüm bunları bize geri adım attırma uygulaması olarak görülüyorsa çok yanılıyorsunuz. Bu hukuk dışı işleme karşı netice almak için bugünkü genel kurul konuşmalarından feragat ediyoruz.”

CEVAP VER