Başbakan, Suriye’deki ateşkesi değerlendirdi

0

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu heyetini kabulünde Suriye’deki ateşkesi değerlendirdi.

Bugün yıllardır devam eden Suriye’deki kanı durduracak önemli bir ateşkese Rusya Federasyonu ile birlikte imza koyulduğunu dile getiren Yıldırım, “Ümit ederiz ki bu, Suriye’de yaşanan acıların son bulması için başlangıç olur.” dedi.

Ekonomi üzerine ileri geri söylenen lafların kıymeti harbiyesi olmadığını belirten Yıldırım, “Gök kubbede ekonomi üzerine söylenmeyen laf kalmadı ama işte sonuç ortada, ekonomi dimdik ayakta, her şeyiyle tıkır tıkır işliyor.” ifadelerini kullandı.

“Ümit ederiz ki yeni Amerikan yönetimi burada, Türkiye’nin müttefikliğinin değerini daha iyi anlar, burada çapulcularla iş tutmaktan vazgeçer.” diyen Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “Amerika’ya yakışmıyor. Amerika’ya yakışan, yıllardan beri stratejik ortağı olan, NATO’da, bölgede her zaman birlikte hareket eden Türkiye ile terör konusunda da başka konularda da uyumlu bir çalışma ortaya koymaktır. Yeni yönetimin bu konuda daha müspet adımlar atacağına inanıyoruz, bunu bekliyoruz.

Bazen diyorlar ki siz Kürtler’e karşı mısınız? Kardeşim, aklınızı başınıza alın, Kürt-Türk kardeş, bunları birbirine düşürmek isteyen de kalleştir, bu kalleş de PKK’dır. Bunların, bu alçakların, Kürt-Türk diye bir derdi, sorunu yok. Sorun, Kürtler’in de Türkler’in de hayatını karartan, geleceğine ipotek koyan bu alçak terör örgütüdür, sorun budur. Bu sorunu da memleketin gündeminden çıkartacağız, buna ahdettik.”

Açıklanan asgari ücret konusunda ise Yıldırım, “Vergi diliminden dolayı, mesela senenin son üç ayında asgari ücretin altına düşüyor bazı ücretler, vergi dilimi değiştiği için. Bunu da yine karşılamaya karar verdik. Yani bin 404 lira, ocakta da aldığı aynı olacak asgari, aralıkta da aynı parayı alacak. Vergiden bir kayıp olmayacak, o farkı biz Maliye Bakanlığı marifetiyle karşılayacağız.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER