“İncirlik Üssü’nün kapatılması gündemde değil”

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika’da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü. İncirlik Üssü’nde NATO çerçevesinde ABD ve diğer müttefiklere bağlı güçlerin bulunduğunu dile getiren Çavuşoğlu, DEAŞ ile mücadele kapsamında başka ülkelerin uçaklarının da gelmesine müsaade ettiklerini hatırlattı.

Türkiye’nin DEAŞ’e karşı önemli bir mücadele yürüttüğünün altını çizen Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Fakat son zamanlarda koalisyonun hava desteğini görmüyoruz. Madem DEAŞ ile mücadele etmek için bir koalisyon oluşturduk, Türkiye de fiziki imkanlar sağladı, peki niye destek vermiyorsunuz? Amaç ne? Ne istiyorsunuz? Niçin vurmuyorsunuz? Bunu beklemek bizim en doğal hakkımız değil mi?

Şimdi bunlar olmayınca da halkımız da soruyor: Madem destek vermeyecekler, İncirlik Üssü’nü niye kullanıyorlar? Son derece haklı bir soru ya da sorgulama. Yani şu anda İncirlik Üssü’nün kapatılması gündemde değil ama özellikle DEAŞ için gelen ülkeler bu desteği vermeyecekse burada kalmasının bir anlamı da yok. Halkımız bana göre haklı. Halkımızın ferasetine biz her zaman inanıyoruz. Sağduyulu bir şekilde sorguluyor: Biz burada şehit veriyoruz. Niye destek vermiyorsun? Niye geldin, niye destek vermiyorsun?’ Bu son derece haklı bir soru.”

Donald Trump’ın ekibiyle görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin ise Çavuşoğlu, “Resmi bir şekilde göreve başladıkları zaman görüşeceğiz. Şimdi bir mevcut yönetim var. Bu yönetim görevi 20 Ocak’ta devrediyor. Trump yönetimi de 20 Ocak’ta iş başına geliyor. Gayriresmi görüşmelerimiz her zaman oluyor. Cumhurbaşkanımızın Trump ile telefon görüşmesi oldu. Ekibin içinde bizim de tanıdıklarımız var, görüşüyoruz. Bunlar olur ama resmi görüşmelerimizi, tabii ki mevcut yönetime de saygı duymamız lazım, 20 Ocak’tan sonra yapacağız. Elbette terörist başı Fetullah Gülen’in iadesini istemek en doğal hakkımızdır. Zaten bu talebi biz çoktan ilettik. Delilleri, dosyaları aynı şekilde Amerikan tarafına verdik. Süreci de yakından takip ediyoruz. Yeni yönetime de tabii ki bu taleplerimizi dile getireceğiz ve iadesini isteyeceğiz.” diye konuştu.

CEVAP VER