“PKK’ya gelince müsamahakar, DEAŞ’a gelince müsamahakar değil”

0

Başbakan Binali Yıldırım, 9. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Müttefik Avrupa’nın terör örgütleri arasında ayrım yaptığını dile getiren Yıldırım, “PKK’ya gelince müsamahakar, DEAŞ’a gelince müsamahakar değil. Terör örgütlerinin birini diğerine tercih etmek insanlığa, dünya barışına yapılabilecek en büyük ihanettir. Avrupa’nın güvenliği Türkiye’den başlar. Eğer Türkiye güvenli olmazsa Avrupa da hiç güvenli olmaz. Terörün olmadığı yer mi var? Bizde bir olay oluyor, bir gün sonra Avrupa’da, ABD’de oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Cenevre’de Türkiye ve Yunanistan’ın da katılacağı Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili ise Yıldırım, “Türk tarafının teminatı Türkiye’dir, Rum tarafı için de Yunanistan’dır. O bakımdan buradaki görüşmelerin adil ve kalıcı bir barışın, iki federasyonlu devletin dönüşümlü başkanlığını tesis ederek sürdürmesi en büyük dileğimizdir.” diye konuştu.

Fırat Kalkanı Harekatına değinen Yıldırım, şunları söyledi: Fırat Kalkanı ile Suriye’de Başika’da Irak’ta mücadelesini sürdürüyor. Türkiye bölgenin istikrarı için çok büyük mücadele veriyor. Bizim edebimiz ve amacımız dış politikada dostlukları artırmak, düşmanlıkları azaltmak. Bunu yaptığımız zaman hem bölgenin huzurunu, istikrarını, güvenini sağlayacağız aynı zamanda da bölgesel, küresel barışa anlamlı bir katkı vermiş olacağız. Bunun da ötesinde değerli dostlar, milyonlarca insanın günahsız insanın geleceğini kurtaracağız.

Bakın bütün etrafımıza bakalım ateş çemberi, ama biz Suriye’de beş senedir, altı senedir koalisyon güçleri var, Rusya var, İran var ama Suriye’de durum gittikçe kötüye gidiyor. Sonunda inisiyatif almak, orada akan kanı durdurmak ve ülkenin acılarını sona erdirmek için hükümetimiz çok daha aktif bir rol aldı ve ateşkesi Rusya ve İran ile güvence altına aldık.

CEVAP VER