Amerika’dan Türkiye’yi kızdıracak bir açıklama daha..

0

Türkiye’nin terör örgütlerine destek vermekle suçladığı Amerika’dan tepkiyle karşılanacak bir açıklama daha geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Suriye görüşmelerinde gelinecek süreç içinde Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu PYD’nin de masada yer alması gerektiğini ifade etti.

PYD’nin de Suriye görüşmeleri masasında yer alması gerektiği görüşünü aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Suriye’nin Dostları Grubu’na bağlı ülkelere aktarıldığını vurgulayan Toner, barış görüşmelerinde kimlerin yer alacağının, barış görüşmelerine önderlik eden gruplara ve Suriye halkına bağlı olduğunu kaydetti.

Suriyeli Kürtleri temsil eden PYD’nin IŞİD’e karşı en etkili mücadele eden grup olduğunu savunan Mark Toner, “PYD savaşta varlığı olan bir grup. Suriye’deki çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor. Bize göre, bir noktada bu sürecin bir parçası olmak zorundalar.” değerlendirmesine yer verdi.

ABD’nin PKK’yı terör örgütü olarak gördüğünü, PYD’yi ise terör örgütü olarak görmediklerini birkez daha tekrarlayan Toner, PYD’ye silah desteği vermediklerini, taktiksel destek sağladıklarını savundu.

Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerine ilişkin soruya ise Toner, “Bir ortak ve müttefik olarak gelişmeleri yakından izliyoruz. Türk parlamentosu ve halkının karar vereceği içişleri konusuna girmeyeceğim. Daha önceleri de söylediğimiz gibi, Türkiye’nin demokrasisi bizim için önemli, bize göre Türk halkı için de önemli, bunun farkındayız.” karşılığını verdi.

CEVAP VER