HDP’den ‘hayır’lı Meclis Grup toplantısı..

0

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu. Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerine değinen Bilgen, Parlamentonun tarihinin en zor günlerini yaşadığını ifade etti. “Parlamentoya kendi kendini işlevsizleştirme konusunda bir adım attırıldı.” diyen Bilgen, şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı Parlamentonun nesinden rahatsız? Yasama faaliyetlerinden mi, denetim faaliyetlerinden mi, yasama faaliyetinin istediği hızda olmamasından mı? Zaten soru önergelerine, bakanlıkların tanıtım broşürlerini gönderiyorlar. Araştırma komisyonlarında, sadece el kaldırıp indirerek zaten engelliyorlar. Cumhurbaşkanı Meclis’ten mi rahatsız, yoksa siyasi partilerin varlığından mı rahatsız, doğrusu merak ediyoruz. Bundan sonra grup toplantıları da Cumhurbaşkanını rahatsız ederse, bir iç tüzük değişikliğiyle iptal edilir mi? Cumhurbaşkanı aslında bu paketle Meclis’ten de siyasi partilerden de rahatsızlığını ifade ediyor. Galiba şöyle diyor Cumhurbaşkanı, ‘4 parti fazla, 4 olmasın 2 olsun’ Zaten İstekleri gerçekleşirse bu kez de ‘tek parti olsun’ diyecek.

15 Temmuz başarılı olsaydı sizce bu ülkeden nasıl bir anayasa isterlerdi? Yurtta Sulh Konseyi nasıl bir hukukla nasıl bir anayasa tercih edeceklerse onu yapacaklardı. Ya tümden kapatacaklardı ya da parlamentoya baskı yapıp uygun bir anayasa yapılmasını sağlayacaklardı. Yurtta Sulh Konseyi nasıl bir anayasa ister ise bu meclis tam onların hayal edeceği bir anayasa yapıyor. Güya darbeyi engelledik ama parlamento darbecilerin hayali olan bir anayasayı bu topluma layık görüyor. Bu baştan aşağı yalandır. Bu baştan ayağa kandırmacadır. 15 Temmuz öncesi de bir darbedir, 15 Temmuz sonrası yapılanlar da darbedir.

Başbakan’a sormak istiyorum, milletvekilleri evet oyu vermezse ne olacak? Ama Sayın Başbakan karar vermiş, gidici. Öyle de gidici böyle de gidici. Ya bu paketle gidecek ya da Davutoğlu’nun gittiği gibi.

Bizim hayır demek için çok nedenimiz var. Birileri neden bulamıyor olacak ki, bindikleri dalı değil kendi ayaklarını kesiyor. Neymiş efendim biz gizli ‘evet’ oyu kullanacakmışız. Halkımız o kadar saf ki, şehirlerini kimin yakıp yıktığını bilmiyormuş, ya sandığa gitmeyecek ya da evet diyecekmiş. Demokratik, sivil, çoğulcu bir yeni Anayasa için bu tasarıya hayır diyeceğiz. Biz kadınların kurtuluşu ve özgürlüğü için hayır diyeceğiz.

Emeğin sömürüsüne karşı hayır diyeceğiz. Birlikte, eşit yaşam için hayır diyeceğiz. Yerel demokrasi için hayır diyeceğiz. Demokratik ulus, ortak vatan için hayır diyeceğiz. Halklar ve inançlara özgürlük için hayır diyeceğiz. Özgürlükçü laiklik için hayır diyeceğiz.

Bu ülkede mal varlıkları talan edilmesin, yağmalanmasın diye hayır diyeceğiz. Doğa için hayır diyeceğiz. Hiçbirimizin dertleri, sorunları, umutları bu teklifin içinde olmadığı için hayır diyeceğiz. Hazreti Peygamber’in 1400 yıl önceki çağrısını tekrar ediyoruz: Ya hayır söyleyin ya susun.

CEVAP VER