“Adil Öksüz’ün Türkiye dışına çıktığına ihtimal vermiyorum”

0

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 15 Temmuz darbe girişiminin önemli isimlerinden Adil Öksüz hakkında konuştu. Anadolu Ajansı Editör Masasına konuk olan Bozdağ, şunları söyledi:

“Ortaya çıkan deliller gösteriyor ki Adil Öksüz, darbe teşebbüsünde kilit rol oynayan isimlerden birisi. Elde edilen veriler önemli bir aktör olduğunu gösteriyor. Adil Öksüz bu kadar saklanma becerisine sahip birisi değil. Onun birileri tarafından saklandığını düşünüyorum. Adil Öksüz’ün kafasını bulunduğu yerden dışarı çıkarabilme şansının olduğuna pek ihtimal vermiyorum. Ama eninde sonunda Türk polisi veya jandarması, güvenlik güçlerimiz, halkımızın da desteğiyle Adil Öksüz’ü saklandığı inde bulacak, onu da yargıya teslim edecektir. Ben Adil Öksüz’ün Türkiye sınırları dışına çıkmayı başardığına ihtimal vermiyorum. Çünkü olay oldu, hemen arkasından konu deşifre oldu, güvenlik güçleri harekete geçti ve Türkiye’nin bütün hudut kapıları ve dışarı çıkabilecek ne varsa hepsi bilgilendirildi ve tedbirler alındı.”

Reina saldırısıyla ilgili yakalanan terörist Abdülkadir Masharipov’la ilgili ise Bozdağ, “Bu, polis teşkilatımızın büyük başarısıdır. DEAŞ terör örgütü ile bu eylemin bağlantısı güneş gibi ortada. Zaten ortaya çıkan şu ana kadar bütün veriler de DEAŞ terör örgütünü işaret ediyor.” diye konuştu.

Meclis Genel Kurulu’ndaki Anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine ilişkin ise Bozdağ, ikinci tur görüşmelerinde 340 ile 347 arasında bir oy çıkacağı kanaatinde olduğunu belirtti. Bir olumsuzluk beklemediğini vurgulayan Bozdağ, “Türkiye’nin geleceği bakımından bunun son derece büyük önemi var. Bugün Türkiye’de çift başlılıktan kaynaklanan sorunları yaşamıyor görünebiliriz ama geçmişe dönüp baktığınızda yürütmenin çift başlı olması çok büyük tartışmalara yol açtı. CHP, ‘İlk 4 madde değiştiriliyor’ diye argümanlar kullanıyor, resmen yalan söylüyorlar. Milletin gözünün içine bakarak yalan söylüyorlar. Bu maddeleri doğrudan değiştiren hüküm olmadığı gibi dolaylı değiştiren hüküm de yok, zayıflatan hüküm de yok.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER