Yıldırım: Bahçeli’yi tanıyamamışlar; ilkeleri olan bir zat

0

Başbakan Binali Yıldırım, Cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu. Anayasa değişiklik sonrası oluşacak yeni sistemde MHP’li bakanların olabileceği yönündeki iddiaların sorulması üzerine Yıldırım, “Siyasi etik, siyasi rüşvet gibi kavramları kullananlar öyle zannediyorum ki Sayın Bahçeli’yi tanıyamamışlar. Devlet Bey, ilkeleri olan milletin menfaati konu olduğunda hiçbir siyasi saikle hareket etmeyen bir zattır. Kendisini bu şekilde tanıdım. Geçmiş yakın siyasi tarihimizde de önemli kriz anlarındaki duruşu bunun en güzel ispatıdır. Bunun dışında söylenen sözler, bu teklifin geçmemesi yönündeki anlamsız kampanyanın birer parçasıdır.” karşılığını verdi.

Meclis’teki kavga görüntüleriyle ilgili ise Yıldırım, şunları söyledi: “Anayasa değişikliğinin ikinci tur oylaması yapılıyor. Bugün tamamlamayı ümit ediyoruz, her şey yolunda giderse. Zaman zaman engellemeye yönelik faaliyetlere şahit oluyoruz. Demokratik sınırlar içerisinde yapılabilecek her türlü karşı duruş kabul edilebilir. Ancak milletin egemenliğinin kayıtsız şartsız olduğu Gazi Meclis’e yakışmayan davranışlar hem milletvekillerine hem milletimize haksızlıktır. Bu konuda milletvekillerimizin daha sakin bir hareket içerisinde olması arzumuzdur. Anayasa değişikliği TBMM’de kabul edildikten sonra inşallah milletimizin önüne gelecek. Meclis’in sözü bitecek. Millet konuşacak. Millet kararını verecek. Ümit ediyorum ki millet bu değişikliği onaylayacak yönde karar verecektir. Şu anda konumuz budur. Bunun dışında gündemimiz yok.”

Donald Trump’ın ABD Başkanlığı görevini devralacak olmasıyla ilgili de Yıldırım, “Hayırlı olsun. Sayın Trump’a başarılar diliyoruz. Dünyada birçok yerde yeni yönetimden beklentiler var. Küresel barış, huzur, güvenlik için dünyanın önde gelen ülkelerinden Amerika’ya, Rusya’ya önemli sorumluluk düşüyor. Bölgede Türkiye’nin yaptığı barışı kalıcı hale getirme yönündeki çabalara daha fazla destek vermelerini bekliyoruz. Amerika-Türkiye ortaklığı NATO’dan başlayan bugünlere gelen köklü bir geçmişi var. Geçmiş dönemde ne yazık ki bazı yanlış işler oldu ve iki ülke arasında biraz soğukluk yaşandı. Yeni yönetimde bunun ortadan kalkacağına inanıyoruz. Ülkemizde 15 Temmuz alçak darbe girişiminin mimarı olan FETÖ’nün iade edilmesi başta olmak üzere terör gruplarına DEAŞ’la mücadele adı altında verilen desteğin durdurulması yönünde adımlar atılacağını ümit ediyoruz. Beklentimiz budur. Sayın Trump’ı zorlu günler bekliyor. Küresel ekonomik krizin küresel refaha dönüştürülmesi konusunda alacağı kararlar, atacağı adımlar önemli olacaktır.” diye konuştu.

CEVAP VER