Kılıçdaroğlu: Türkiye bu rejim değişikliğini kaldıramaz

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da teklifin kabul edilmesinin ardından partisinin TBMM Grubunu topladı. “Bu mücadele bizim demokrasi tarihimize geçecektir. Bu mücadele CHP’nin kutsal mücadelesidir. Bu mücadele bir siyasal partinin mücadelesinin ötesinde vatan, bayrak mücadelesidir.” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Sabahın ilk saatlerinde, hukukun üstünlüğünü savunan ve savunmak zorunda olan Anayasa Mahkemesinin değerli yargıçlarına sesleniyorum; Anayasanın değiştirilmesi teklif edilemeyen maddelerine siz de sahip çıkmak zorundasınız, hukukun üstünlüğüne siz de sahip çıkmak zorundasınız. Bu sadece bizim görevimiz değil, bu ülkede yaşayan her yurttaşın, özellikle yargıçların görevi.

Parlamentonun kendi yetkilerini devretme tarihidir bu tarih. Bu tarihin bizim milli Kurtuluş Savaşı açısından da önemi var. Bu tarih aynı zamanda bir parlamentonun kendi tarihine ihanet tarihidir. Kendi yetkilerini devretme iradesini gösterdiği tarihtir. Saraydan alınıp, millete verilen yetki bu değişiklikle tekrar milletten alınıp saraya veriliyor. Geldiğimiz nokta kocaman bir U dönüşüdür.

İktidar sahipleri 3Y ile mücadele edeceklerini söyleyerek iktidara geldi. Yoksulluk, yolsuzluk, yasaklarla mücadele edeceklerini söylediler. Bugün 3’ü de aynen devam ediyor ama bir başka 3Y, yasama, yargı, yürütmeyi başka iradeye, tek kişiye teslim ettiler. Bu rejim değişikliğine biz karşıyız. Türkiye bu rejim değişikliğini kaldıramaz. Bütün yetkilerin tek kişiye verildiği otoriter bir yönetimin Türkiye’nin geleceği açısından felaket olacağını hepimizin bilmesi gerekiyor.

Bu anayasa değişikliğiyle sadece bir kişinin geleceği güvence altına alınıyor. 80 milyonun geleceği ateşe atılıyor. Hiçbir vatandaşın şu anda can ve mal güvenliği yok. Bu anayasa değişikliğiyle can ve mal güvenliğinin olmaması sürekli hale getiriliyor.

Taraflı bir cumhurbaşkanının bu ülkeye getirebileceği hiçbir hayır yoktur. Kendi ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz. Çatışmadan uzak durmak istiyoruz. O açıdan mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz camiye de kışlaya da adliyeye de siyaset girmesin istiyoruz. Cumhurbaşkanı devletin sigortası olsun ve tarafsız olsun istiyoruz. Eğer siz buna ‘evet’ diyorsanız referandumda bu önünüze gelecek, hep birlikte buna ‘hayır’ diyeceğiz. Türkiye’nin hayrı için, çocuklarımızın geleceği için, vatanımız, milletimiz için buna ‘hayır’ demek zorundayız ve anlatmak zorundayız. Bu olay sadece CHP’nin sorunu değildir. Bu sorunun işçinin sorunudur, memurun sorunudur, emeklinin sorunudur, ev kadınının sorunudur, üniversitede hoca olanın sorunudur, ilköğretimde öğretmen olanın sorunudur. Birlikte mücadele edeceğiz. Birlikte halkımıza anlatacağız.”

CEVAP VER