Erdoğan: Cumhurbaşkanlığı sisteminin yeni Çanakkale Zaferlerine yol açacağını bildikleri için istemiyorlar

1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı dönümünde konuştu. Gelinen noktada mevcut sistemle daha ileri gidebilme imkanı olmadığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Türkiye’nin en reformcu, en ilerici projelere imzasını atmış kadro olarak, milletimize tarihi bir değişim teklif ediyoruz. 16 Nisan’da Türkiye, yönetim sistemini değiştiriyoruz. Sistemin esası, istikrar ve güven ortamını garanti altına almaktadır.

Darbe üreten mevcut sistem yerine, dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki yönetim sistemine geçiyoruz. Ve işte milletimizin huzuruna getirdik. Bu sistem öyle tercüme falan da değildir, yerlidir, millidir. Onun için de anayasa değişikliği ile gelen cumhurbaşkanlığı sistemini milli, yerli, demokrat olan herkes sahiplenmiştir. İnanıyorum ki, sahiplenecektir.

Türkiye Cumhuriyeti ilk değil, son devletimizdir. Osmanlı da bizimdir, Selçuklu da bizimdir, binlerce yıllık tarihimizde gelip geçmiş tüm devletler bizimdir. Devleti yaşatmanın yolu, insanı yaşatmaktan; insanı yaşatmanın yolu da kendini güven içinde hissetmesini sağlamaktan geçiyor. Bu ülke önceliğini insanı yaşatmak yerine, kendi saplantılarına esir olmuş bir anlayış yüzünden çok bedel ödedi.

Kardeşlerim, sınırlarımız dışından saldırarak ülkemizi hedef alan teröristleri ise Fırat Kalkanı operasyonu ile bulundukları yerde imha ettik. Bu ülkenin teröristlere ya da arkasındaki güçlere verilecek tek bir karış toprağı; feda edilecek tek bir insanı yoktur. Bölünmeyeceğiz, bölünmeyeceğiz, bir olacağız. İri olacağız. Diri olacağız. Beraber olacağız. Kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız.

İdam bana geldiği zaman, tereddütsüz onaylarım. George ne diyecek, Hans ne diyecek? Bunlar bizi ilgilendirmez. 15 Temmuz musibeti bize, ülkemizin uzun zamandır ihtiyacı olan bir değişimin artık kaçınılmaz olduğunu gösterdi. Hem bu tür musibetlerle bir daha karşılaşmamak, hem de 2023 hedeflerimize ulaşmak için. Meclis üzerine düşeni yaptı, şimdi sıra milletimizde. Yeni yönetim sistemini yurt içinde ve yurt dışında anlatmak için çalışmalara başladığımızda karşımızda garip bir tablo bulduk. Terör örgütleri karşı çıkıyor. Ana muhalefet partisi karşı çıkıyor.

Hollanda’nın yönetimi baktık ki benim Dışişleri Bakanımın uçuş iznini iptal ediyor, benim bayan bakanımı Hollanda’ya sokmuyor. Atlarını, itlerini benim oradaki vatandaşlarımın üzerine sürüyor. Almanya’nın Şansölyesi de onların yanında yer aldığını söylüyor. Yazıklar olsun size. Bunların birbirlerinden farkı yok, al birini vur ötekine. Ne yaparsanız yapın, bu milleti yolundan çeviremeyeceksiniz.

16 Nisan’da benim milletim, Batı’nın bu yanlış cevabına en güzel cevabı sandıklarda, demokratik bir şekilde verecektir. Bütün bu olanlar, herkesi bir yere doğru sevk ediyor. Yurt dışında üç milyona yakın seçmenimiz var. Bunları engellediler, varsın engellesinler. Almanyasıyla, Belçikasıyla, Danimarkasıyla. Kim olursa olsun, biliniz ki cumhurbaşkanınız her zaman dik durdu. Bundan sonra da dik duracaktır. Hayır diyenlere sonuna kadar açtıkları kapıları, evet diyenler için sıkı sıkı kapattılar. Öyle ki bakanlarımız, sürekli salonlarının iptalleriyle dışlandılar. Kendi konsolosluk binamıza giremedik. Siz bakana kapı kapatamazsınız, uluslararası hukukta bunun yeri yok. He, böyle giderseniz bunun karşılığını da bulacaksınız.

Onlar bu değişimin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Bir asır önce ‘hasta adam’ diyerek güya taziyesine geldikleri Türklerin onları Çanakkale’de nasıl hüsrana uğrattığını unutmamışlar. Cumhurbaşkanlığı sisteminin siyasetten ekonomiye, diplomasiden yatırımlara kadar her alanda yeni Çanakkale zaferlerinin yolunu açacağını gayet iyi biliyorlar. Cumhurbaşkanlığı sisteminin yeni Çanakkale Zaferlerine yol açacağını bildikleri için istemiyorlar. Yarasalar istemiyor diye güneş doğmaktan vazgeçmez. Onlar istese de istemese de Türk milletinin yeniden doğması kaçınılmazdır.

Çanakkale Köprüsü’nün temelini atıyoruz. Bu da cumhurbaşkanlığı sistemine ‘evet’ diyenler için müjde, istemeyenlerin uykularını kaçıracak bir gelişme. Bu köprü, 102 yıl önce düşmanlarımızın şu boğazın dibine gömüldüğü, kıyıların mezarları haline getirildiği Çanakkale için yeni bir dönem anlamına geliyor.

Çanakkale Köprüsü, dünyanın bir numarası oluyor. Asya’yı Avrupa’ya; Avrupa’yı Asya’ya bağlıyoruz. İstanbul’da dünyanın bir numaralı havalimanı yapıyoruz. Biz kaderin üzerinde bir kadere teslim olmuş bir milletiz.”

Erdoğan, telekonferans yolu ile Başbakan Binali Yıldırım’a bağlandı. Ardından ise 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale otoyolu temeli atıldı.

1 YORUM

  1. Keske her sey iyi olsa, iyi gitse ama Cumhurbaskani Avrasya Klik’inin etkisinde kaldikca “ne yazik ki” yeni Canakkalelere ihtiyac olabilir. Yani ulke artik iyice ucurumun kenarina gelebilir.

CEVAP VER