Ulaştırma Bakanı Arslan’dan ABD’nin elektronik cihaz yasağıyla ilgili açıklama..

0

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın da aralarında bulunduğu 8 ülkede 10 havalimanı için alınan ABD’ye doğrudan sefer yapacak uçaklarda yolcular tarafından uçağa cep telefonundan büyük elektronik cihaz sokulmamasına yönelik uygulamaya tepki gösterdi.

“Elbette ki bu, bizim ülkemiz açısından da doğru bir şey değil; bence ABD açısından da doğru bir şey değil.” diyen Arslan, şunları söyledi: “Zira kimse keyfi için oraya gitmiyor veya kimse keyfi için oradan buraya gelmiyor. Biz, bu konuda dünden itibaren arkadaşlara gerekli talimatları verdik ve ABD’nin ilgili otoriteleriyle de görüşüyoruz. Elbette her türlü tedbiri almak lazım; ama insanların da 10-12 saatlik seyahat süresinde yapması gereken çalışmayı yapabilmeleri adına bu tip cihazların yanında olmasının çok daha verimli ve sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Arkadaşlar, dünden beri başladılar; muhataplarıyla çalışıyorlar bu konu üzerinde. Önümüzdeki günlerde bunu sonuçlandırmış olacağız. Özellikle İstanbul Atatürk Havalimanı’nı başka ülkelerdeki havalimanlarıyla karıştırmamaları gerektiğini de vurguluyoruz. Yılda 80 milyonun üzerinde uçuşun gerçekleştiği İstanbul’u başka yerlerle bence karıştırmasınlar. Biz, bu anlamda her türlü güvenliği, tedbiri zaten alıyoruz. Dünden itibaren arkadaşlar çalışmaya başladılar. Karşılıklı muhataplarıyla görüşüyorlar. İnşallah bu konuda olumlu sonuç alır, yolcularımızın çok daha rahat yolculuk yapmalarını sağlarız.

Bizim derdimiz, uygulamanın nasıl olacağı konusu değil; bu uygulamanın yolculuğun konforunu da sayısını da düşürebileceği; bunun özellikle yolcuların faydasına olmadığını vurgulayıp, bundan geri adım atmalarını veya daha hafifletilmesi gerektiğini konuşuyoruz. Bu, müzakere ediliyor.”

CEVAP VER