Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Adil Öksüz ve Halkbank açıklaması..

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüştü. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Adil Öksüz’ün ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından aranmasıyla ilgili Çavuşoğlu, “ABD’nin bir açıklaması oldu. Biz tabi ki böyle bir açıklamaya inanmak isteriz ve bunun arkasında da bir şey aramak istemeyiz ama neticede bu konunun detaylarını da somut olarak görmek isteriz.” dedi.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın Amerika’da tutuklanmasıyla ilgili ise Çavuşoğlu, “Bu sürecin tamamen, Zarrap dahil siyasi bir süreç olduğunu düşünüyoruz ve görüyoruz. Halk Bankası Müdür Yardımcısı ABD’de tutuklanmıştır. Dün itibariyle konsolosluk iletişimi sağlanmıştır. Bu işin geçmişine gitmek gerekiyor. Bu işi başlatan eski savcı Bahara. Zarrab dahil bu sürecin siyasi olduğunu düşünüyoruz. Bahara’ya baktığınız zaman sosyal medyada Türkiye aleyhinde konuşuyor. Olayın başladığı andan bu yana bu süreci ABD’li dostlarımızla paylaşıyoruz. Bu süreçte ailesinin kendisiyle görüşmesi istediği kitapların ulaştırılması konusunda hep yardımcı olduk olmaya devam edeceğiz. Savcılık iddianameyi bitirmek üzere biz de de kararı kendisiyle ilgili mahkeme verecek.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin geçmiş dönemlerde YPG ile yaptığı iş birliklerini hatırlatan Çavuşoğlu, “ABD yönetimi ve ilgili askerler dahil kurumlar ABD de YPG ile PKK’nın bir farkının olmadığını kabul ediyor. PKK terör listesinde ama maalesef Suriye’de YPG ile iş birliği geçmiş dönemde gördük ve geçmiş yönetimin YPG’ye destek verdiğini de üzülerek gördük.” diye konuştu.

CEVAP VER