“Adil Öksüz’ün ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından aranması birçok soru işaretini beraberinde getirdi”

2

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Fırat Kalkanı Harekatı’nın 29 Mart günü sona erdiğini dile getiren Kalın, şunları söyledi:

“Türkiye’nin özellikle Suriye sınırında, terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması amacıyla başlattığımız bir harekattı. 29 Mart 2017 tarihi itibariyle de bu operasyonun başarıya ulaştığını ifade edebilirim. Türkiye, Cerablus’tan El Bab bölgesine kadar olan yaklaşık 2 bin 100 kilometrekarelik alanı DEAŞ terör örgütünden ve diğer terör unsurlarından tamamen temizlemiş oldu. DEAŞ ile mücadelede ‘YPG, PYD en etkili tek güçtür’ efsanesi çöktü. Şu anda güvenlik operasyonlarından sonra da orada yoğun bir yeniden yapılandırma faaliyeti devam ediyor. Fiilen bu bölgedeki güvenlik tedbirlerimiz en düzeyde devam etmektedir.

İsrail’de hoparlörle ezanın yasaklanması sürecinin devam ettiğini görüyoruz. Bu konudaki endişelerimizi diplomatik kanallarla ifade ettik. Böyle bir uygulama yapılması halinde bu, kutsal topraklarda ezanın yasaklanması anlamına gelecektir ki bunun kabul edilmesi hangi gerekçeyle olursa olsun hiçbir şekilde mümkün değildir. Kabul edilemez bir durumdur. Umarız İsrail, bu hatasından en kısa sürede vazgeçer. Bu yasağın gece sessizliği ya da huzuruyla ilgisi, alakası yok. Bir diğer önemli konu da Batı Şeria’da yeni yerleşimci bölgelerinin onaylanmış olması. Biz bunu da iki devletli çözüm sürecine vurulmuş bir balta olarak görüyoruz. İsrail yönetimine bu uygulamalarından bir an önce vazgeçmesi çağrısında bulunuyoruz.

Biz bağımsızlık referandumu meselesini daha önce Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileriyle çeşitli vesilelerle konuştuk. Biz bunun yanlış bir adım olacağını düşünüyoruz. Hele ki şu konjonktürde, güvenlik risklerinin bu kadar had safhada olduğu bir dönemde böyle bir konunun gündeme getirilmesini doğru bulmuyoruz. Ayrıca Irak’ın etnik ve mezhebi kimlikler etrafında bölünmesi gibi bir adımın atılması sadece Irak ile sınırlı kalmaz. Başka bölgelere de yayılır. Bunun faturasını herkes öder. Umarız bu konuda daha soğukkanlı daha yapıcı daha rasyonel bir değerlendirme içerisine girerler. Kerkük’te de bir bayrak çekilmesi meselesi oldu. Biz bunun da yanlış olduğunu ifade ediyoruz. Bunu ilgili makamlara da ilettik. Bu, başka bölgelerde etnik temelli veya başka gerekçelerle yeni gerginlik alanlarının doğmasına neden olur. Bizim beklentimiz oradaki yetkililerin bu uygulamadan bir an önce vazgeçmeleridir.

Türk-Amerikan ilişkilerinde bugün iki temel ihtilaf konumuz var. Birisi FETÖ’dür diğeri PYD-YPG’ye verilen destek meselesidir. Bölge barışı, ikili ilişkiler, enerjiden ekonomiye her alanda Türk-Amerikan ilişkisi önemlidir. Bunun daha ileri noktalara taşınabilmesi için bu iki sorunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Bunu yapacak imkan ve kabiliyetlere sahip olduğumuzu düşünüyoruz.

Adil Öksüz’ün ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından telefonla aranması birçok soru işaretini beraberinde getirdi. Dün Adalet Bakanımız da ifade ettiler. İçinizde ABD’ye gidip, gelenler, vize alanlar vardır. Vizesi iptal edildiği için acaba herkes arınıyor mu başkonsolosluklar tarafından? Bu kişinin aranan bir isim olduğu bilindiği halde böyle bir telefon aramasının olmasını nasıl izah ediyorlar? Yapılan açıklamayı biz çok tatminkar bulmadık. Bunun detaylarını herhalde biraz daha ortaya koymaları gerekir diye düşünüyoruz. FETÖ’nün Amerika’daki faaliyetlerini hala bu kadara rahat bir şekilde yürütüyor olması, FETÖ elebaşına dönük herhangi bir adımın atılmamış olması kamuoyunda demek ki Amerika bu örgüte, bu örgütün mensuplarına bir şekilde kalkan oluyor, destek oluyor, göz yumuyor algısını oluşturdu ve güçlendirdi. Bu telefon aramasını da bu fotoğraf içerisinde değerlendirmek gerekiyor. Umarız bu konuda daha tatminkar bir açıklama yaparlar.”

2 YORUMLAR

 1. Galiba bunlar Amerkayi Türkiye, kanunlarınıda Türkiye kanunlari gibi zanediyorlar.
  Belliki bunlar kendileri uydurduklari iftiralardan başka bir şey öğrenmeye niyetleri yok. Şu an Amerkada sıradan yargiçlar ABD başkanın kanunlarini ihlal ettirmemek için ona karşi başaridan başariya imza atiyorlar.
  Bey efendiler Amerkalilar her işlerini kanuna uygun yaparlar. Onların anayasa kitabi ufacik bir kitap onu okusanizda bu demeçleri verirkende bizleri mahçup etmeseniz. Evet bunlar herkesi ararlar,ayricada yazi ilede bildirirler onu yapmasalar onlarin başi kendi kanunlari ile belaya girer ve hem işlerinde olmakla kalmaz mahkemelerdede sürünürler.
  Onlar gizli bir iş için arayacak olsalar teknolojileri bunun için yeterli.

 2. Herhalde soyle olacakti Adil Oksuz telefonu acsa:
  – Sayin Oksiz sizi simdi Baskan’a bagliyorum.
  Alo Adil Abi, isler sarpa sarmis galiba, nereden alalim seni?
  – Sorma Obamacim, bize birsey olmaz ama cocuklara yazik olacak. Detaylari Malibu’daki yazlikta konusuruz. Ben Esenler Metro Duragindayim.
  – Tamam abi, hemen ekibi yolluyorum. Taksi ile gelecekler. Bir de gelirken lokum, baklava falan getirirsen makbule gecer. Yengen saglikli beslenme ile kafayi bozmus ama gizlice gotururum ben.

CEVAP VER