Baydemir: Kürtlerin evet diyeceğini söyleyenlerin yüzü kızardı

0

HDP Şanlıurfa Milletvekili ve Parti Sözcüsü Osman Baydemir, partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu. Tüm baskılara rağmen, tutuklama, OHAL rejimine sıkıyönetim koşullarına rağmen milyonların eşitlik, özgürlük iradesini ortaya koyduğunu belirten Baydemir, şunları söyledi:

Grubum adına, bileşenlerimiz adına buradan bir kez daha milyonlara, yüreği hayırla dolu olan milyonlara bin kez selam olsun. Bugün dünden çok daha umutlu, kararlı, heyecanlıyız. Bizim mücadele azmimiz bu umudu yaşatan milyonların bu ülkedeki varlığıdır.

Darbe, OHAL koşullarında adil olmayan bir süreçte yüzde 67’lik bir AKP ve MHP ittifakı zorla, hileyle, cebirle yüzde 51’i çıkarabildi. Buna rağmen hayırlar sandığa girdi ama YSK sandığa giren hayırları reddetti. Anadolu Ajansı ve kararı ilelebet şaibeli olacak olan YSK’nin kararıdır. Milyonlar adına bu şaibeye bir kez daha hayır diyoruz. Hayır mücadelesi bir kez daha başlıyor bu ülkede. Ortada bir zafer yok, bunca baskıya rağmen faşizme ve tekçiliğe karşı ‘hayır’ı savunanların direnişi var. İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Diyarbakır, Van gibi 17 büyükşehirde bu anayasa değişikliği konusunda mutabakat çıkmamıştır.

Muhtarlar kaymakamların odasına çağrıldı. ‘Senin oğlunun öğretmen olduğunu biliyoruz, KHK ile akıbeti sıkıntıya girmesin’ diye tehdit edilenler oldu. Tüm bu baskı ve şantaja rağmen Kürtler ölümü göze alarak sandık başına gitti. Şehirlerin yakılmasına, kayyum atamalarına rağmen sandık başına gittiler. Darbe ve sıkıyönetim koşullarına rağmen yüzde 62 oranında zulme, faşizme baskıya Hayır dediler. İnsanlık onuru işkenceyi de tecdidi de yenecektir dediler. Kürt halkı özgürlüğe, demokrasiye diline ölümü pahasına sahip çıktı. Evinin, aşının elinden alınma pahasına sandığa gitti.

Seçim kanunun 77. maddesine göre zarfların iki mühür taşıması zorunlu ama milyonlarca mühürsüz oy pusulası ve zarf kullanıldı. YSK’nın bunu kabul etmesi seçime darbedir. 2014 yılında Bitlis’te yerel seçimlerde DBP birinci parti seçildi ve kazandı. AKP’nin yaptığı itiraz üzerine mühürsüz zarflar gerekçesiyle seçim iptal edildi. 1 Haziran’da tekrar seçim yapıldı. Buna rağmen tekrar seçildi. YSK’ye çağrıda bulunuyoruz. 2 buçuk milyonu bulan mühürsüz oylar ve zarflar için 2014’te aldığın kararın aynısını almazsan sen bu seçimde hakem değil tarafsın ve en büyük vebal senin boynuna vurulmuş olacaktır. Ortada bir kurul kararı da yok. Web sitesinde yaptığı 2 satırlık duyuru var. İşte yargı bağımsızlığının önemi bir kez daha ortaya kondu.

Meşruiyet krizi aşılmadığı sürece toplumun ihtiyacı da giderilmemiş olacak. Bakın AGİT raporu da var. Ne diyor Cumhurbaşkanı ‘AGİT raporunu tanımıyorum.’ Peki Cumhurbaşkanı’nı tebrik edenler kimler. Katar Emiri, Cibuti Cumhurbaşkanı…Tilkinin şahidi, kendi kuyruğudur.

HDP faşizme dörtnala giden AKP, MHP şer koalisyonuna dur demiştir. 16 Nisan’da eşitlik, özgürlük ve birlikte yaşam iradesi net bir şekilde açığa çıkmıştır. Aleviler, Kürtler, Türkler, Êzidîler ve bütün farklı kimlikler olarak, yeni bir anayasa inşasının mücadelesini birlikte başlattığımızı ilan ediyorum. Bu şaibeli referandum sonucunun dayattığı tekçilik kaç yıl sürerse sürsün meşruiyet kazanmayacaktır. Tek çözüm bütün farklılıkların kendisini bulduğu yeni bir anayasanın inşasıyla mümkündür.

Kimi medya kuruluşlarında Kürtler yüzde 65 oranında evet diyecek dediler. Algı operasyonu yürüttüler. Seçimin açığa çıkardığı siyasi iradeye baktığımızda yüzleri kızarmıştır. Eğer kızarmamışsa biz zaman zaman hatırlatacağız.”

CEVAP VER