CHP, referandum için AİHM yolunda..

0

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), referandumun iptali için yapılan başvuruları reddetmesinin ardından CHP harekete geçti.

CHP Yüksek Seçim Kurulu üyesi Mehmet Hadimi Yakuoğlu, “Gerekçeli kararın yazılması elbette ki zaman alacaktır. Öncelikle Anayasa Mahkemesi, ondan sonrada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar bunu götürmek zorundayız. Çünkü biz ‘hayır’a oy veren yüzde 49 seçmenin tüm sorumluluğunu taşıyoruz.” açıklamasında bulundu.

CNN Türk yayınına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise referandumun iptali yönünde oy kullanan üyeye teşekkür etti. Kararın kendilerini mutlu etmediğini dile getiren Tezcan, şunları söyledi:

“YSK, sayım döküm sırasındaki bu tutumu nedeniyle seçimlerde ciddi bir meşruiyet sorunu yaratmış. OHAL şartlarında yapılan referandum zaten sorunlu bir kampanya süreci yaşanmıştı. Açık oy kullandırılmasına dönük ciddi baskılar vardı. Gizli sayım usulü uygulandı. İtirazlarımızı dile getirdik. Sayım sırasında YSK seçim kanununa açık bir aykırılık ile mühürsüz oy pusulası ve zarfları geçerli hale getirmiştir. Bu karar kanuna açık bir aykırılık tekil ediyor.

Meşruiyet sorununu büyüterek devam etmiştir. İptal kararı verseydi meşruiyet tartışması ciddi bir şekilde çözülmüş olacaktı. YSK, kendisini kanun koyucunun yerine koymuştur. Mühürsüz oy pusulası ve zarfların geçerli sayılması suretiyle YSK, seçim hilesine fırsat vermiştir. Organize bir seçim hilesi, oy hırsızlığı diyoruz.”

CEVAP VER