CHP Sözcüsü Böke: Bunun içine Meclis’ten çekilmek de girer

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, demokratik tüm haklarını kullanacaklarını belirterek “Bunun içine Meclis’ten çekilmek de Meclis’te çalışmaya devam etmek de girer.” dedi.

CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıya ilişkin açıklamalarda bulunan Böke, kesin olmayan referandum sonuçlarından sonra tüm haklarını kullanacaklarını ifade etti. Böke, şunları söyledi:

“Türkiye yıllardır seçim yapıyor. İlk defa bir seçimin meşruiyeti hem ulusal hem uluslararası düzeyde tartışmalı hale geldi. Bunu Türkiye’ye yaşatmaya kimsenin hakkı yok. AGİT gözlemcileri Türkiye’nin davetiyle geldi. Siz bunlara ‘Haddini bil’ diye söylediğinizde suçu kabul ettiğiniz anlama geliyor. Kimseye had bildirmeye değil Türkiye’de demokrasiyi yüceltmeye ihtiyacımız var.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’da geçersiz sayılan mühürsüz pusula ve zarfları son anda geçerli sayması, seçimi şaibeli hâle getirdi. Referandum yenilenmelidir, tekrar edilmelidir. CHP bu süreçte üzerine düşen her şeyi yapacaktır. Demokratik tüm haklarımızı kullanacağız bunun içine Meclis’ten çekilmek de Meclis’te çalışmaya devam etmek de girer.

Bizler meselenin Türkiye meselesi olduğunu her yerde anlattık. Oysa karşımızdakilerde bunu bir maç olarak gören anlayış var. Sayın Cumhurbaşkanı’nın kullandığı cümleler bunu Türkiye meselesi olarak değil siyasi bir mesele olarak gördüğü ortadadır.”

YSK’nın kararına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise twitter hesabından “Tarihin ‘mühürsüz seçim’ olarak yazacağı bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız! Halkın iradesine saygı duyulmalı ve seçim tekrarlanmalıdır.” açıklamasını yapmıştı.

CEVAP VER