Referandumda hangi partinin seçmeni, tercihini ne yönde kullandı?.. İşte sonuçlar

0

Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, 16 Nisan’da Anayasa Paketi Değişikliği Referandumu sonrası, seçmenlerin karar verme süreçlerini anlamak ve oy tercihlerini etkileyen unsurları anlamak için bir araştırma gerçekleştirdi.

Referandumun ertesi günü, 18 yaş üstü seçmenlerle, CATI (Bilgisayar Destekli Telefonla Anket) yöntemi ile yürütülen çalışma, 81 ilde tesadüfi rassal aramalar ile (random digit dialing) yapıldı.

Referandumunun ardından CNN TÜRK’e özel hazırlanan Ipsos Seçmen Anketi açıklandı. IPSOS Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından hazırlanan araştırma, seçmenin karar verme sürecine ışık tutup oy tercihinde etkili olan unsurları tespit etmeyi amaçlıyor.

Araştırmaya göre AK Parti seçmeninin yüzde 90’ı; CHP seçmeninin yüzde 5’i; MHP seçmeninin yüzde 27’si ve HDP seçmeninin yüzde 9’u referandumda “evet” oyu kullandı.

Evet diyen seçmenin yüzde 86’sı; hayır diyenlerin ise yüzde 88’inin kararı kampanya sürecinin başından bu yana aynıydı.

Evet diyen seçmenin yüzde 77’si sürecin adil olduğunu düşünürken, hayır diyenlerin yüzde 87’si sürecin adil olmadığını düşünüyor.

Evet diyen seçmenin yüzde 88’i ülkenin geleceğinin “daha iyi” olacağını söylerken, hayır diyenlerin yüzde 59’u ülke geleceğinin “daha kötü” olacağına inanıyor.

25-44 yaş aralığında, ortaokul mezunu ve altı, erkek seçmenler rasında Evet oyu verme eğilimi daha yüksekken, 18-24 ve 45-64 yaş aralığında eğitimli çalışan ve kadınların Hayır oyu verme eğilimi daha yüksektir.

İlk defa oy kullanan gençlerde Hayır oranı çok daha yüksek

Evet oyunu etkileyen 2 temel unsurdan biri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasa değişikliğini destekliyor olması. Diğeri ise referandum sürecinde Evet cephesinin sürekli kullandığı “Daha Güçlü Türkiye” için cevabıdır.

Hayır oyu veren seçmenlerin yarısı önerilen başkanlık sistemini ve özellikle tek kişi yönetimini desteklemediği için Hayır oyu vermiştir. Hayırcılar nezdinde; cumhuriyet, demokrasi, laiklik ve insan hakları gibi değerler de rol oynamıştır.

Evet ve Hayır oyu kullanan seçmenler arasında kutuplaşma referandum sürecine ilişkin değerlendirmelerde kendini net bir şekilde ortaya koymuştur. Örneğin: Evet oyu kullanan seçmenlerin yüzde 77’si kampanya döneminin adil geçtiğini düşünürken tam tersi şekilde Hayır oyu kullanan seçmenin yüzde 87’si adil olmadığını düşünmektedir.

Araştırmanın detaylarını buradan görebilirsiniz: http://www.arastirmakutuphanesi.com/wp-content/uploads/2017/04/AnayasaReferandum_Sand%C4%B1kSonras%C4%B1_Rapor_Ipsos_19042017vf.pdf

CEVAP VER