Erdoğan: Doğru bildiğimiz yolda kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 55. yıl dönümü sebebiyle verilen gala yemeğinde konuştu.

Türkiye’nin demokrasi ve hukuk devleti konusundaki kararlılığını 15 Temmuz’da hiçbir şüpheye yer kalmayacak şekilde ibra etmiş bir ülke olduğuna dikkat çeken Erdoğan, bunun için Avrupa Birliği başta olmak üzere kimi kurum ve devletlerin 16 Nisan halk oylaması sonuçları üzerinden Türkiye’nin demokrasisini sorgulamasına izin veremeyeceklerini vurguladı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) Türkiye’yi yeniden denetim sürecine alma yönündeki kararını da değerlendiren Erdoğan, şunları söyledi: “Fransa olağanüstü hal şartlarında seçime gidince ses çıkarmayanların, üstelik de bir darbe girişiminin ardından Türkiye aynı yöntemi uyguladı diye bizi yeniden denetim sürecine almaları en hafif ifadesiyle ayıptır. Tarih en büyük hakemdir. Bugünler gelip geçecek ama herkesin doğruları ve yanlışları bir ibret vesikası olarak ortada kalacaktır. Biz Türkiye olarak doğru bildiğimiz yolda kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz.

Adalet duygusunun kaybolduğu yerde toplumsal bütünlüğü ayakta tutmak mümkün değildir. Zulüm, adalet mekanizmalarının işlememesinden kaynaklanıyor. Ülkemizin ve milletimizin bekası için yaptıklarımızı anlamak istemeyenlere söyleyecek sözümüz vardır.”

CEVAP VER