12 Eylül davası düşürüldü..

0

12 Eylül 1980 askeri darbesinin sorumlularının yargılandığı dava düşürüldü. Yargıtayın, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında verilen mahkumiyet hükmüne ilişkin kararı bozmasının ardından dava yeniden görülmeye başlandı.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan eski Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya’nın ölmeleri sebebiyle davanın düşürülmesine karar verildi.

Müştekilerin avukatları, savunmada iki sanığın hayatını kaybettiğini belirterek 1632 sayılı ‘Askeri Kanun’ uyarınca en azından rütbelerinin sökülmesi talebinde bulundu. Verilen aranın ardından mahkeme iki sanık hakkındaki davanın düşürülmesine karar verirken; sanık generaller Evren ve Şahinkaya’nın rütbesinin sökülmesi talebini reddetti.

Türkiye’nin 6. halkoylaması olan 12 Eylül 2010 Anayasa değişikliği referandumuyla 12 Eylül darbesinin sorumlularının yargılanmasını engelleyen ‘geçici 15. madde’ kaldırılmıştı. Bu kararla birlikte 12 Eylül’ün mimarları olarak bilinen Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya yargılanmaya başlamıştı.

12 Eylül davası 4 Nisan 2012 tarihinde başlamış; 18 Haziran 2014 tarihinde sona ermişti. Yargıtay, mahkemenin verdiği kararı bozmuştu. 12 Eylül davasının temyiz incelemesini görüşen Yargıtay, müebbete çarptırılan Evren ve Şahinkaya’nın ölümüne bağlı olarak davayı düşürmüştü. Kararda, sanıkların yaşaması halinde de davanın zaman aşımına girdiği belirtilmişti.

CEVAP VER