Abdullah Gül: Hiç ciddiye almadım..

2

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da Cuma Namazı sonrası açıklama yaptı. CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın açıklamalarını değerlendiren Gül, şunları söyledi:

“Geçen günler bir siyasetçinin çeşitli kendi parti içi hesapları ve politikaları çerçevesinde yaptığı çeşitli taktikler o konuşmada beni de söz konusu etti. Açıkçası benimle ilgili söylenenleri hiç ciddiye almadım. Çünkü, daha önceden de biliyorum nasıl 367 meselelerinin nasıl ortaya çıktığını, bugünkü koşullara Türkiye’ye gelirken hangi şartlarda geldiğini. Dolayısıyla hiç ciddiye almadım. Ama üzülerek görüyorum ki bazıları çok ciddiye almışlar. Hatta bazı arkadaşlar saygı seviyesini de aşarak neredeyse benim ne yapmam gerektiğini, söylemem gerektiğini nasihat edecek kadar ileri de gittiler. Buna çok üzüldüm.”

Uzun bir süredir bazı çevrelerin, sosyal medyada bazı sitelerin başta kendisi olmak üzere AK Parti’nin gerçek öncüleri, kurucuları ve onun içeride, dışarıda başarısında, itibarında çok büyük emeği geçen kişiler hakkında ağza gelmeyecek laflar, küfürlere varan söylemler, her türlü ahlak dışı, edep dışı davranışlarda bulunduğuna dikkat çeken Gül, şöyle devam etti:

“Doğrusu bunların da nasıl organize olduğunu dünya alem biliyor. Bunun karşısında da sukutu gerçekten çok üzüntüyle karşılıyorum ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Ben 7 sene tarafsız olarak Cumhurbaşkanlığı yaptım. Sonra ayrılınca da günlük siyasete girmeyeceğimi de defalarca söyledim. Ama tabii ki bütün birikimimi, bilgimi, tecrübemi yeri geldiğinde ülkem için paylaşma sorumluluğum var. Bunları yeri geldiğinde ülkemizi yöneten değerli arkadaşlarımla baş başa gelerek paylaştım, yeri geldiğinde de kamuoyuyla paylaştım. Bu şekilde paylaşmaya da devam edeceğim.

Ülke zaten yeteri kadar kutuplaşmanın ve seçimlerin yorgunluğu içerisinde. Onun için Türkiye’nin önüne bakması gerekir. Türkiye’nin önünde çok önemli meseleleri var, ulusal çıkarlarını tehdit eden gelişmeler var. İçeride bir sürü ekonomik beklentiler, sorunlar, halkın ihtiyaçları var. Herkesin şimdi buna yönelmesi, bunları çözmek için uğraşması ve bu uğurda da elinden gelen her şeyi yapması gerekir. Bu çerçevede muhakkak ki hükümete yardımcı olmak gerekir, diğer sorumlulara yardımcı olmak gerekir.

Türkiye, tarihinde ilk defa yurt dışından kaynaklanan tehlikelerle karşı karşıya kaldı. Tüm bunları aşmak için büyük bir beraberlik içinde soğukkanlı şekilde hareket edilmesi gerekir. Bu fikirlerimi bu şekilde paylaşırım ama onun ötesinde polemiklere sokmak için uğraşanları da ciddiye almam, dikkate almam.”

2 YORUMLAR

  1. Birileri geçmişte hem içerde hemde dışarda altında imzası olan sayın Gül’ün bölücü değil birleştırıci yıkıcı değil yapıcı, lafla değil icraatla ve çalışarak gösterdiği üstün başarılari nedeninden dolayı sayin Deniz Baykal’ın iyi niyetli söylediği lafı malzeme olarak kullananlara en güzel cevabi hayatı boyunca efendi duruşundan ve insanlığından en ufak taviz vermeyerek verdiği “cevabı”milletin anladığı gibi birde Türkiye’yi bu duruma düşürenler ve buna destek olanlar anlaya bilse! Veya anlamak istiyebilseler! Nerede o günler.

CEVAP VER