CHP Sözcüsü Tezcan: OHAL, darbenin siyasi ayağını örtme aracına dönüşmüştür

0

CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Olağanüstü Halin (OHAL) biran önce kaldırılmasını istedi. “OHAL, darbenin siyasi ayağını ortaya çıkarma girişimlerini örtme aracına dönüşmüştür.” diyen Tezcan, şunları söyledi:

OHAL inceleme komisyonu daha dün kuruldu. Komisyonun mağduriyetleri incelemek için değil mağduriyetlerin yargı önünde incelenmesini geciktirmek için kurulduğu çok açık. Bu komisyon, yargı denetimini öteleme ve erteleme aracı olarak kullanılmaktadır. Bunun için oluşturulmuştur.

Darbe araştırma komisyonu hala raporunu sunamadı. Komisyonun raporu sunması özel olarak başta sayın Erdoğan olmak üzere iktidar tarafından engelleniyor. Komisyonun çalışması neden engellendi? Sayın Cumhurbaşkanı 8 ay önce, ‘at izi, it izine karıştı’ demişti. Bu mesele at izi, it izine karıştı diyerek geçiştirilebilecek basit bir mesele değildir. Bu izlerin arasında kaybolan hayatlar var. Basit bir sorun değildir. İntihar edenler var. Dramlar var. Bir an önce OHAL kaldırılmalı.

Bir mühürsüz seçimin üzerinden oluşturulan gayri meşru ortamda yine mühürsüz anayasaya dayalı kurumlar gayrimeşru bir biçimde oluşturulmaya çalışılıyor. HSYK’dan bahsediyorum. Dün TBMM, mühürsüz seçimin gayrimeşru sonuçları üzerinden HSYK’ya 7 üyeyi seçti. Bu kaçak inşaat ortak olmadık, olmayacağız. TBMM’de o nedenle oy kullanmadık.

Görüyoruz ki ortaya çıkan tabloda, yargıda yeni bir cemaat siyaset ittifakı oluşturulmaktadır. Bu tabloda yeni bir paralel devlet yapısı oluşturulmaktadır. Türkiye’de dün iktidar cemaat ittifakı ile ülkeyi paralel devlet yapısına teslim eden AK Parti anlayışı bugün aynı şekilde yargıda bir yeni bir paralel yapı oluşturma girişimi içinde. Görülüyor ki huylu huyundan vazgeçmiyor. ‘Allah da millet de bizi affetsin’ sözleri samimi bir özür değilmiş. Aynı şekilde yargı bir kere daha cemaatlerin ve siyasetin ittifakına teslim ediliyor. Bunun sonuçlarını 15 Temmuz’da gördük. Bunun sonuçlarının ise önümüzdeki günlerde nereye götüreceğini düşünmek istemiyoruz.

Bayramlarımıza yönelik yasaklama zihniyeti aynı şekilde hayret verici bir biçimde devam ediyor. Beşiktaş Belediyemizin İstanbul’da 19 Mayıs nedeniyle yapmak istediği kutlamalar güvenlik gerekçesi bahanesiyle engelleniyor. Gerçek niyetin ne olduğunu biliyoruz. Ne yazık ki Ak Parti iktidarı döneminde Türkiye’de ortak değerlerimize yönelik sistemli i bir saldırı hala devam ediyor. Atatürk’e yönelik hakaretlerin artması, kurumsal olarak belirli yapılardan destek alması boşuna değildir. Bayramlarımızı engelleme çabaları boşuna değildir. Ortak değerlerimizi tahrip etmeye dönüktür. İktidara sesleniyorum bayramlarımızdan elinizi çekin.

Belli ki, AK Parti iktidarı mevcut bayramlarımızı unutturup yeni bayramlar icat etme niyetinde. Bunu biliyoruz ancak bu fantezilerden vazgeçmenizi tavsiye ediyoruz. Bu fanteziler sizi selamete değil ancak felakete götürür. Her yerde bayramlarımızı kutlamaya devam edeceğiz. 19 Mayıs’ta Ankara’da Kızılay’da il örgütü önünde toplanıp bğüyük önde Mustafa kemal Atatürk’e, Anıtkabir’e gideceğiz. Türkiye’nin her yerinde Coşkulu bir şekidle 19 Mayıs’ı kutlayacağız. Bayramlarını unutan milletler, millet olma niteliklerini kaybederler. Bayramlarını unutturmak isteyen iktidarlar kendi milletine en büyük ihanetin içinde olan iktidarlardır.

Her şeyden önce Türkiye’nin milli çıkarlarına önem veriyoruz. Türkiye’nin çıkarları herşeyin üzerindendir. Türkiye’nin yarına olan adımların atılmasını her zaman bekleriz. Sayın Cumhurbaşkanın Trump ile olan görüşmesini ayrıntıları henüz paylaşılmadı. Yavaş yavaş düşüyor. Sayın Cumhurbaşkanın bu görüşmede Türkiye lehine elde ettiği sonuçları büyük bir merakla bekliyoruz.”

CEVAP VER