Reina katliamını yapanlar için talep edilen cezalar..

0

İstanbul’da yılbaşı gecesi 39 kişinin hayatını kaybettiği, 65 kişinin de yaralandığı Reina katliamına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame kabul edildi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianameye göre saldırgan Abdulkadir Masharipov hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “39 kişiyi nitelikli şekilde kasten öldürme”, “79 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs”, “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alınması taşınması bulundurulması” suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, bin 555 yıldan 2 bin 397 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva ile katliamın planlama aşamasında yer alan İlyas Mamaşaripov, katliamın doğrudan talimatını veren Ebu Cihad isimli terörist ile doğrudan bağlantılı olan Alı Jameel Mohammed Mohammed ile saldırgan ile benzer potansiyeli bulunduğu belirtilen Abdurrauf Sert için de aynı ceza talep edildi.

52 şüpheli hakkında da “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından ayrı ayrı bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

90 sayfalık iddianamede 51’i tutuklu 57 şüpheli yer aldı. Duruşmalar, güvenlik gerekçesiyle Silivri Cezaevi Yerleşkesi karşısında bulunan duruşma salonunda yapılacak. İlk duruşma 11 Aralık 2017 tarihinde yapılacak.

CEVAP VER