Kılıçdaroğlu: Çatı aday deniyor, daha erken..

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti’yi ziyaret etti. Demokrasisi gelişmiş bir ülkede, siyasi görüşleri bir tarafa bırakarak birlikte yaşama iradesini ortaya koyan bir anlayıştan geldiklerini belirten Kılıçdaroğlu, çatı aday veya aday var mı soruları üzerine şunları söyledi:

“Bu konular görüşülmedi. Çatı aday deniyor, daha erken. Bu aşamada bu tür görüşmeleri yapmayı doğru bulmuyoruz. Bundan sonra neler yapılabilir, partilerimiz açısından birbirimize görüşlerimizi aktardık. Bugünden aday belirlemek gibi bir düşünce içinde olmadık. Sayın Genel Başkan da bu konudaki düşüncelerini aktardı. Biz geleceğe bakıyoruz. Geniş kitleleri kucaklamak ve onlara düşüncelerimizi aktarmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Demokratik parlamenter sistemi geliştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir kişiye teslim edebilecek bir devlet değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik parlamenter sistem üzerine kurulmuştur, buna böyle devam etmek zorundadır. Tek adama teslim edilen bir ülkenin sonu felaket olur dünya örnekleri var önümüzde. Tarihte de günümüzde de örnekleri var. Demokrat partinin köklerine baktığımızda, CHP’nin köklerine baktığımızda aynı gövdenin farklı dallarıdır. Savunduğumuz demokrasi.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika ziyaretiyle ilgili ise Kılıçdaroğlu, “Şu aşamada o konulara girmek istemiyorum. Bugün dış politikadan sorumlu bir arkadaşımız basın toplantısı yaptı. Orada bütün detaylar var.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER