İçişleri Bakanlığı’ndan Ramazan Bayramı öncesi trafik tedbirleri..

1

İçişleri Bakanlığı, Ramazan Bayramı sebebiyle trafik konusunda bir takım önlemler alınmasını istedi. 81 il valiliği, il emniyet müdürlüğü ve il jandarma komutanlıklarına gönderilen Ramazan Bayramı genelgesinde alınacak tedbirler şöyle sıralandı:

Trafik personeline trafiğin tanzimi ve denetimi dışında görev verilmeyecek, ihtiyaç duyulması halinde, görevli diğer personelden destek alınacak. Bayram tatili süresince genel hizmet birimleri ile trafik personelinden karma denetim ekipleri oluşturulacak. Ayrıca, yine ihtiyaç duyulması halinde Polis Bölge Trafik Ekipleri ile Jandarma Trafik Timlerince karma ekipler oluşturularak denetimler yapılacak. Denetim bölgelerinde; ekip ve personel görünürlülüğü açısından, reflektif yelekler giyilecek, hava durumuna göre dominit lambalar ile el fenerleri kullanılacak ve güzergahta araçların tepe lambaları açık olacak.

Sürücülerle yüz yüze temas etmek amacıyla, kural ihlali yapılıp yapılmadığına bakılmadan araçlar durdurularak, saygı ve nezaket kuralları içerisinde hız yapmamaları, ön ve arka emniyet kemeri takmaları, araç kullanırken cep telefonuyla görüşme yapmamaları, şerit kullanma kurallarına riayet etmeleri ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları gibi konularda bilgilendirme yapılacak.

Yoğunluk durumuna göre terminal ve ara istasyonlarda takviye personel görevlendirilecek, terminal ve izin verilen yerler dışında(Korsan yolcu taşımacılığının önüne geçilmesi amacıyla), şehirler arası otobüslerin kalkışlarına izin verilmeyecek. Otobüslerde emniyet kemeri denetimlerine ağırlık verilecek, yolcular ‘otobüslerin karıştığı trafik kazalarında araçların devrilmesi ve araçtan dışarı savrulmalarının önlenmesi amacıyla emniyet kemeri kullanmaları’, şoförlerse ‘taşıt kullanırken telefonla konuşmamaları’ konularında uyarılacak. Araçlarda, sadece ön koltuklar için değil, arka koltukları kullananlar için de emniyet kemeri denetimleri ve bilgilendirmeler yapılacak.

Hizmet gerekleri dikkate alınarak, helikopterlerle drone ve İHA türü hava taşıtlarından, trafiğin yoğun olduğu güzergahlarda bayram süresince yararlanılacak ve polis-jandarma trafik birimleri karma ekipleriyle yoğun denetimler gerçekleştirilecek.

Son on yılda bayram tatillerinde, kazaların yoğun olarak meydana geldiği 20 güzergahta önlemler arttırılacak, bu güzergahlarda, 10-20 kilometrede bir resmi ekip görevlendirilecek. Trafiğin yoğun olduğu ve kazaların sıklıkla meydana geldiği 04.00-08.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında trafik denetimleri sıklaştırılacak. Hava koşulları takip edilerek, riskli hava koşulları olan gün, saat ve kesimlerde, riske yönelik tedbirler geliştirilecek.

Şehirlerarası karayolları üzerindeki İlçe Emniyet Müdürlükleri/Amirlikleri ekipleri, ilçe giriş-çıkışları ile trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda düzenleme ve denetleme görevlerini görünür şekilde ve kazaların olmasını önlemek amacına yönelik olarak gerçekleştirecek. Radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak. ‘Tuzak radar’ algısına neden olacak yöntemler ile radar araçları gizlenerek denetim yapılmayacak.

Uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri görülen sürücülerin, denetim noktalarında ve araç dışında dinlenmeleri sağlanacak, yolculara da bu konuda bilgi verilecek. Bayram süresince ‘Özel Yük Taşıma İzin Belgesi’ ve ‘Özel İzin Belgesi’ kapsamındaki araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecek. Şehir içi ve şehirlerarası otobüslerde sivil kıyafetli personel görevlendirilmesine devam edilecek.

Yerleşim yerlerinde kazaların yoğun olduğu bölgelerde, uygunsuz park lambalarına izin verilmeyecek, yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli vatandaşlar için tasarlanan engelli rampaları üzerine ve önüne park etmiş araçlar cezalar uygulandıktan sonra derhal kaldırılacak. Ayrıca, denetimlerde, yol kullanıcılarına bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik broşürler dağıtılacak, ihbar veya göreve ilişkin 155 ve 156’yı arayan vatandaşlara bilgi akışı sağlanacaktır.

1 YORUM

  1. Bu tedbirlerin bende çağrıştırdığı olay; “vahşi hayvan belgesellerinde otcul olan hayvanlar sürü halinde göç halindedirler ve bir nehri geçmeleri gerekmektedir, nehrin içinde ve yakınlarında pusuya yatmış aç yırtıcılar iştahla onları beklemektedirler.” Bol tuzaklı yollar, güçlendirilmiş timler, 5-10 km de bir hiç beklenmeyen yerlere kamufle edilmiş radarlar, sürücü arkadaşlarımızın çok dikkatli olmaları lazım, yani bir radarı kazasız belasız atlatınca relax olmayın o yemdir muhtemelen, 1-2 km ötede daha korunaksız yakalanacağınız bir nokta olabilir. Ama naparsanız yapın, harcadığınız yakıt kadar cezayı göze alın zira en korunaklı kişi bile TCK da cezayı yer zira her yolun sınırı farklı, her şehir içinin hız limiti farklı, ve şehirden onlarca km önce başlıyabiliyor limitli bölge ve limitli bölgenin bittiği yer belirsiz. Yani onla ilgili bir tabela yok. Bilin bakalım neden. Emniyet ve trafik şube vatandaşın trafik güvenliğini düşünüyor da ondan. Son olarak samsun ve aksaray yollarına dikkat, samsuna 50 km kala 5 km de bir radar olabilir, nede olsa karadenizli kardeşlerimiz borçlarına sadıklar ve hemen öderler. Urfadan sonra rahat olun 200 km bile hız yapabilirsiniz, çünki urfadan sonra ne sabit ne hareketli radar yok. Diyarbakırın urfa çıkışında bir tane sabit radar var onada 500 m önce her 100 mde tekrarlanan uyarı tabelası koymuşlar, 400 m kaldı, 300 m kaldı gibi, yani canınız isterse yiyin istemezse yimeyin o cezayı demişler. Antepte dikkat, yollar çok bozuk ama her 500 m de bir tedes var aralardaki hızları da ölçüyor, üstelik özel şirkete ihale edilmiş, özel şirket kar amaçlı kurulur bilirsiniz, yollara dikkat edin 20 yıl önceki yollar genelde zemini bozuk ama kameralar muntazam. Hasılı cezalar bayramımızı zehir edecek ama asgariye indirmek için yardımcı olmıya çalıştım.

CEVAP VER