Sivas Valisi Gül: Bu olay milletimizin, devletimizin birliğine, bütünlüğüne, kardeşliğine yapılmış bir olay..

0

2 Temmuz 1993 Sivas olaylarının 24. yıldönümünde hayatını kaybeden 37 vatandaş için anma töreni gerçekleştirildi. Sivas olaylarının 24. yıl dönümü sebebiyle nedeniyle Vali Davut Gül, eski Madımak Oteli’ni ziyaret ederek karanfil bıraktı.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ile Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasında hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleriyle karanfil bırakan Sivas Valisi Davut Gül, şunları söyledi:

“24 yıl önce elim bir olay sonrası hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerinin, milletimizin başı sağ olsun. Bu olay milletimizin, devletimizin birliğine, bütünlüğüne, kardeşliğine yapılmış bir olay. Bu olayın hedefi Türkiye Cumhuriyeti, mağduru başta Sivas ve Sivaslılar olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti, aileler ve bütün milletimiz. Allah bu tür olayları tekrarlatmasın, birlik ve bütünlüğümüzü, kardeşliğimizi bozmasın. Bu coğrafyada beraber yaşama ve kardeşliğimizi muhafaza etme durumundayız. Şer güçler, geçmişte de şimdi de gelecekte de bu tür provokasyonlara girecektir, giriyorlar. Tekrardan ailelere başsağlığı diliyorum. Hayatını kaybedenlere de Allah’tan rahmet diliyorum.”

Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner ise şöyle konuştu: “Yöneticilerimizle, sivil toplum kuruluşlarıyla buradayız. İsteriz ki bu olaylar bir daha yaşanmasın. Yalnız Sivasımız bu ayıbını temizlemeli. Sivaslılarla temizlemeli. Tüm Sivaslılarla bu acıya sahip çıkmamız gerekir. Acılar paylaşılarak azalır. Bu gerginlikten beslenenler olabilir. Siz güçlü olacak, dik duracaksınız ki o şer güçler ülkemizde bu katliamları artık gerçekleştirmesin, yapamaz hale gelsinler. Biz anma için buradayız. Canlarımızı tekrar saygıyla minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun diyoruz. Bu acılar bizlerin güzel dersler çıkarmamızı da beraberinde getiriyor. Artık kenetlenmeliyiz. Toplum acılarına da sevinçlerine de sahip çıkmalı, hep beraber. Sivas esnafıyla, yaşayanıyla, tüm gruplarıyla bu acıya sahip çıkacak ki, bu acılar azalsın.”

CEVAP VER