AB, NATO ve ABD’den 15 Temmuz mesajı..

0

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü sebebiyle NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ile Avrupa Birliği (AB) birer mesaj yayımladı.

“Darbe girişimcileri tarafından meclis binasına verilen zararı gördüğümdeki şoku hala unutmadım.” diyen Stoltenberg, “NATO üyelerimizin herhangi birinde demokrasiye zarar verecek herhangi bir girişimin kabul edilemez olduğunu güçlü şekilde belirtmek isterim. Türkiye’nin seçilmiş hükümetine ve demokratik kurumlarına yönelik bu hain girişime karşı dimdik duran Türk halkını takdirle anıyorum.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise “Bir yıl önce Türkiye’nin tüm kesim ve siyasi görüşlerine mensup, cesur ve adanmış vatandaşları bir darbe girişimine karşı demokrasilerini savundu. ABD olarak Türkiye’nin demokrasisine ve demokratik kurumlarına olan sarsılmaz desteğimizin bir kez daha altını çiziyoruz. Darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve sevdiklerine başsağlığı, yaralananlara şifalar diliyoruz. Bugün ABD, demokratik toplumlarının hak ve özgürlüklerini muhafaza etmek için sokaklara çıkanların cesaretini takdir etmektedir. Demokrasinin savunulması tahammül, tolerans, farklı fikirler ve temel özgürlüklerin korunmasını gerektiriyor. Temel özgürlükler üzerindeki kontrol, demokratik toplumun esaslarına zarar verir ve zor zamanlarda daha fazla sese ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi ve Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile Komisyon Üyesi Johannes Hahn, darbe girişimini bir kez daha kınadı. Ülkenin demokratik biçimde seçilmiş kurumlarına tam desteğinin yinelendiği açıklamada, şöyle denildi:

“AB, Türkiye ve tüm Türk halkıyla dayanışma içerisindedir. İnsan hakları, temel özgürlükler ve hukukun üstünlüğü Avrupa Birliği’nin asli ilkeleridir. Bu ilkeler hem ilişkimizin temellerini hem de Türkiye ve Avrupa Birliği halklarının taleplerini bünyesinde barındırmaktadır. Kilit öneme sahip bir ortak, aday ülke ve aynı zamanda Avrupa Konseyi üyesi olarak Türkiye, bu ilkelere katıldığını taahhüt etmiştir. Darbe girişimi faillerinin her birini, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığına tam bağlılık içerisinde adalete teslim etmek Türkiye’nin hakkıdır. AB, istikrarlı, ekonomik anlamda canlı ve demokratik bir Türkiye ile birlikte çalışmayı sürdürmeye hazır ve isteklidir.”

CEVAP VER