Hükümet Sözcüsü, Bekir Bozdağ oldu.. Adil Öksüz Almanya’da mı?..

0

Geçen hafta kabinede yapılan revizyonun ardından ilk Bakanlar Kurulu toplantısı, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında yapıldı. Görev dağılımlarının yapıldığı toplantıda Hükümet Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ oldu.

Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yapan Bozdağ, şunları söyledi: “Bugünkü Bakanlar Kurulumuzun gündeminde yenilenen eğitim öğretim programlarının sunumu yapıldı. Diğer bir konu da hükümetimizin önümüzdeki 6 ay içinde yapacağı çalışmalara ilişkin değerlendirmeler. Önümüzdeki günlerde değerlendirmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Başbakan yardımcılarının görevlerine dair değerlendirmeler yapıldı.

Hükümet Sözcülüğü, TBMM ile ilişkiler, Danıştay’la ilişkiler, Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT ve Anadolu Ajansı ile ilgili konular, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından; ekonominin koordinasyonu ve bankalar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından deruhte edilecektir.

Başbakan Yardımcımız Sayın Recep Akdağ, Kıbrıs işleri koordinasyonu, yatırım ortamının iyileştirilmesi, AFAD ve yatırım ajansı ile ilgili çalışmaları yürütecektir. Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu, Medeniyetler İttifakı Projesi, yüzüncü yıl anmaları ile ilgili hazırlıklar konuları üzerinde çalışacak.

Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı, Sayın Çavuşoğlu tarafından ilgilenilecektir.

Milli Güvenlik Kurulu, MİT, TOKİ, TMSF ve Türkiye Varlık Fonu doğrudan Sayın Başbakanımıza bağlı olarak çalışacaktır. Milli Güvenlik Kurulu kararlarının takibi, reformların ve yatırımların koordinasyonu Başbakan Yardımcısı Fikri Işık tarafından yerine getirilecektir. Ayrıca RTÜK, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu da Fikri Işık’a bağlı olarak faaliyetlerini sürdürecektir.

İsrail tarafından alınan tedbirler ve uygulanan kararlar bütün İslam dünyasında, insan haklarına inanan herkes tarafından büyük bir infiale yol açmıştır. Bu uygulama haksız ve hukuksuz bir uygulamadır, kabul edilemez. İsrail hükümetini bu uygulamaları derhal sonlandırmaya yetkililer davet etmiştir.

Eğer İsrail hükümeti, bu konuda bütün sağduyu çağrılarına kulaklarını tıkarsa atılması gereken doğru makul adımları atmazsa elbette buradaki olayların yönetilmesi ve başka sonuçlar doğurmasından da Türkiye olarak endişe ederiz. Onun için sağduyu, aklı selim ile hareket ederek insanların din, vicdan ve ibadet hürriyetini gerekli şekilde kullanmalarının önündeki engelleri kaldırmak doğru olandır. Uluslararası toplumu da bu konuda İsrail’e karşı ortak tutum almaya bir kez daha adavet ediyoruz. Din ve vicdan hürriyetinin dünyanın her yerinde haktır. Umarız İsrail hükümeti bu uygulamaları tekrar gözden geçirir. Gecikmeden değiştirir. Daha başka hadiselere meydan vermeden olayları sonlandırır. Şu ana kadar bu konuda olumlu bir gelişme yok.

Türkiye’de, yabancı yatırımcılar ve yabancı sermaye için son derece güvenli bir yatırım ortamı vardır. Yerli yabancı ayrımı kesinlikle yapılmamıştır. Türkiye güvenli liman olma vasfını koruyacaktır. Ancak son günlerde Almanya dışişleri ve ekonomi bakanlarının gündeme getirdiği konular üzerinden Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetleri tartışma konusu haline geldi. Bunun üzerine sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bizzat açıklama yaptılar. ‘Herhangi bir soruşturma ve kovuşturma bulunmamaktadır’ diye. Buna rağmen tartışmalar bitmedi. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu mevkidaşı ile bugün bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşme oldukça yapıcı bir görüşme oldu. Tartışılan konu açıklığa kavuşturulmuştur.

İşin aslı şudur FETÖ ile iltisak ve irtibatı nedeniyle 140 Türk şirketiyle ilgili yürütülen soruşturma nedeniyle bu şirketlerin ithalat ve ihracat yaptığı ülkelerden İnterpol vasıtasıyla bilgi talebinde bulunulmuştur. Bu şirketler arasında Alman menşeli, bazı şirketler de olanlar da vardır. Bu ülkeler arasında işleyen rutin bir mekanizmadır. Bu kapsamda Almanya’ya iletilen talepte bir iletişim problemi olduğu tespit edilmiştir. Tüm ülkeler arasında rutin olarak devam eden ve irtibat görevlileri ile İnterpol üzerinde yürüyen bir mekanizma vardır. Burada işleyen mekanizma da esasen bu mekanizmadır. Burada yaşanan problemler de bu mekanizmadan kaynaklanmıştır. İçişleri Bakanımız ile Alman İçişleri Bakının görüşmesinde bu iletişim hatası tespit edildi.

Bu hata nedeniyle Almanya’dan istenen bilgi talebinden sarfınazar edilmiştir. Bu bilgi talebi hafta sonu geri çekilmiştir. Almanya şirketleri ile ilgili Türkiye’de yürüyen herhangi bir soruşturma, kovuşturma yoktur. Bu bilgi talebi de Almanya şirketleri ile ilgili yürüyen soruşturma ve kovuşturmalarla ilgili kesinlikle değildir. Türk şirketleri ile ilgili yürüyen bir soruşturma kapsamında İnterpol üzerinde yürütülen rutin bir yazışmadan ibarettir. Pek çok ülke ile bu anlamda Türkiye yazışmalar yaptığı gibi pek çok ülkede Türkiye’den bu anlamda bilgiler talep etmektedir. Büyük bir iletişim hatası olduğunu belirtmekte fayda var. Bu hata da düzeltilmiştir. Bunun altını çizmekte özellikle fayda görüyorum. Bu bilgi talebi, hafta sonu geri çekilmiştir.”

Adil Öksüz’ün Almanya’da görüldüğü iddiasıyla ilgili ise Bozdağ, şöyle konuştu: “Daha önce Gürcistan ile ilgili bir ihbar vardı. Son günlerde de Almanya ile ilgili gelen bir ihbar söz konusu. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bu ihbarı hem Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına hem de ilgili idari makamlara iletmiştir. Bu konuda her ihbarı titizlikle devletimizin ilgili organları değerlendiriyor ve yapılması gereken araştırmalar titizlikle yürütülüyor. Bu da o ihbarlardan bir tanesi. Henüz doğruluğu teyit edilmiş değil.”

 

CEVAP VER