İçişleri Bakanlığı’ndan resmi plakalı araç genelgesi.. Ayrıcalık tanımayın

0

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede resmi plakalı araçların herhangi bir ayrıcalık tanınmadan denetiminin artırılmasını istedi.

Bakan Süleyman Soylu imzasıyla Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve 81 ildeki valiliklere gönderilen “Resmi Taşıt Denetimleri” konulu genelgede, “Aracın görev emrinin olup olmadığı, nereye gideceği ve belirttiği güzergahta yer alıp almadığı, görevli personelin araçta bulunup bulunmadığı, aracın camı ve ilgili yerlerde gerekli yazıların olup olmadığı” gibi soruların bulunduğu ‘Resmi Taşıt Denetleme Formu’ düzenlenmesi zorunluluğu getirildi.

Kurumlardaki resmi taşıt sayısının her geçen gün arttığının belirtildiği genelgede, trafik kazalarına karışma oranlarının azaltılması amacıyla denetimlerin artırılacağı vurgulandı. Konunun trafik güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra kamu kaynaklarının etkin kullanımı ve verimliliği yönünden de önemli olduğunun ifade edildiği genelgede, “Devlet memurları, görevlerini dikkat ve itina ile yerine getirmek ve kendilerine teslim edilen devlet malını korumak ve her an hizmete hazır halde bulundurmak için gerekli tedbirleri almak zorundadırlar. Devlet memurunun kasıt, kusur, ihmal veya tedbirsizliği sonucu idare zarara uğratılmışsa bu zararın ilgili memur tarafından rayiç bedeli üzerinden ödenmesi esastır” hükmüne yer verildi.

Trafik polisi ve jandarma trafik ekiplerince yapılan denetimler sırasında resmi taşıt ve sürücülerine ayrıcalık tanınmadan kontrol edileceğinin dile getirildiği genelgede, resmi taşıt sürücülerinin trafik kazalarına sebebiyet veren kural ihlallerinin önüne geçilmesi amacıyla 2017 yılı içinde sürdürülen denetimlerin nitelik ve sayısının artırılacağı belirtilerek denetimlerin süreklilik arz edecek şekilde devam ettirilmesinin önemine dikkat çekildi.

CEVAP VER