CHP, ‘Adalet Kurultayı’ yapacak..

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, basın toplantısı düzenledi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanına yönelik yapılan saldırıyı kınayan Tezcan, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Şehirle ilgili kararların yerelden verilmesinin iyi olacağını vurgulayan Tezcan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yarın başlayacak olan Akıncı Üssü davasını CHP olarak takip edeceklerini ve müdahil olacaklarını söyledi.

Darbe girişimi gerçeğinin tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmasını istediklerini dile getiren Tezcan, şunları söyledi:

“Kime uzanırsa uzansın sorumluluk sahibi olan herkesin hesap vermesini istiyoruz. Cumhuriyet gazetesi davasında yargılanan gazeteciler değil adalettir. Gazetecilikle ilgili davalarda adalet yargılanmaktadır. 7 tahliye çıkması sevindiricidir ama eksiktir. Bütün gazetecilerin serbest bırakılmasını bekliyoruz.

Türkiye’de adalet öldürülmüştür, hep birlikte bunu yeniden diriltmeye çalışıyoruz. Adalet Yürüyüşü gerçekleştirdik, bunun bir ümit olduğunu biliyoruz. Bu yürüyüşün arkasından toplumun her kesiminden çok önemli çağrılar oldu. Türkiye’nin bütün adaletsizliklerini, bütün boyutlarıyla tartışacağımız bir kurultaya ihtiyacımız var dendi. Böyle bir talebe kulaklarımızı tıkayabilmemiz mümkün değildi. O nedenle 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de 5 günlük bir Adalet Kurultayı yapacağız. Bu Adalet Kurultayı’nda toplumun her kesimi, bütün boyutlarıyla Türkiye’de yaşanan adaletsizlikler, adaletin katledilmesinde gelinen nokta ve çıkış yollarını konuşacağız.

Tarihimizde atalarımız bütün büyük devlet meselelerin ve toplumsal sorunları kurultaylarla çözmüşler. Halk olarak bir araya gelmişler ve kurultaylar aslında bugün anlaşıldığı gibi partilerin organik toplantıları değil; büyük toplumsal meselelerin çözüm yerleri olmuşlar. O yüzden adalet gibi temel bir meselenin, herkesin ortak sorunu olan bir meselenin çözümü ancak ve ancak bizim birikimimize uygun olarak bir ‘Adalet Kurultayı’nda olabilir; dendi. Gelen bu talep, bizim tarafımızdan da takdire şayan ve uygulanması zaruri bir talep olarak görüldü.

Herkes kendi adaletsizliğiyle ilgili meseleyi bu platformda konuşabilecek. Bu kurultay, bir partinin kurultayı değil. Bu kurultay, partiler üstü bir kurultay; adalet isteyenlerin kurultayı. Adalet dosyasına benim de koyacağım bir arzuhalim var; diyenlerin geleceği bir kurultay. Bu nedenle biz 16 Nisan’da partiler üstü bir kampanya yürüttük ve onun millet nezdinde birleştiriciliğini gördük. ‘Adalet Yürüyüşü’nü partiler üstü yaptık ve büyük destekle karşılaştık. Şimdi yine bu kurultayımız da parti bayrağı, parti amblemi ve parti logosuyla yapmıyoruz. Bu, milletin büyük davalarının çözüleceği kurultaylara benzer bir örnek kurultay olacak.”

Erken seçim iddialarıyla ilgili bir soruya ise Tezcan, “Erken seçim tartışması ne kadar gündeme gelir onu bilmiyorum. Parlamentoda belli bir çoğunluk var, böyle bir irade oluşursa muhalefet partileri seçimden kaçmaz. Biz yarın seçim olacakmış gibi hazırız. Aslına bakarsanız AK Parti Genel Başkanı siyaset yorgunu. Sayın Erdoğan’ın yorgunluğu Türkiye’yi yoruyor. O yüzden bu yorgunluktan çıkmanın yolu Türkiye’de hızla ve acil bir iktidar değişikliğine ihtiyaç var.” karşılığını verdi.

CEVAP VER