AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı’dan ‘Guantanamo’ açıklaması..

0

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 sanığın yargılanmasına başlandı. Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi’ndeki duruşma öncesi konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, davaya müdahil olarak katılma isteminde bulunacaklarını ifade etti.

Yargılama amacının haksıza haddini bildirmek, haklıya da hakkını vermek olduğunu belirten Yazıcı, uluslararası hukukun kurallarını gözetmek suretiyle yargılamaların devam ettiğini belirtti.

Guantanamo’da olduğu gibi tek tip elbiseyle mahkemeye çıkma uygulamasıyla ilgili ise Yazıcı, şunları söyledi:

“Yargılama süresiyle bağlantılı bu örgütün belli yerlerden talimat almak suretiyle birtakım unsurları, propaganda amacı olarak kullandığını görmekteyiz. Bunun çok yakın örneği, ‘Hero’ diye nitelenen tişörtü giyerek, salona gelmiş olmaları. Bundan da hareketle sanık durumunda olan faillerin tek tip elbise giymelerine ilişkin tartışma devam ediyor. Elbette ki dünyadaki örneklerini ve bunun yansımalarını dikkate almak suretiyle bu konu üzerinde çalışılıyor. Tek tip elbisenin ötesinde, bu konuda esas olan şu. Hiçbir failin terör örgütü mensubu olarak, yargı önüne çıkan hiçbir bireyin propaganda görüntüsü verecek materyal kullanmasına, görselliği sergilemesine asla izin vermeyeceğiz.”

CEVAP VER