O avukatların savunma görevinden yasaklanması iddiaları Meclis gündeminde!..

0

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ‘darbe’, ‘terör’ ve ‘örgüt’ davalarında sanık ve hükümlülerin avukatlarının, savunma görevinden 2 yıla kadar yasaklanabileceği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Tanrıkulu, şunları ifade etti:

Adalet Bakanlığı tarafından Cumhuriyet Savcılıklarına gönderilen bir yazıda, “darbe”, “terör” ve “örgüt” davalarında sanık ve hükümlülerin avukatlarının, savunma görevinden 2 yıla kadar yasaklanabileceğinin hatırlatıldığı haberleri basına yansımıştır.

Ceza Muhakemesi Yasasının (CMY) “müdafilik veya vekillik görevini üstlenmekten yasaklama” ile ilgili maddelerinin anımsatıldığı talimatta, “Devam eden veya yeni başlayacak olan soruşturma ve kovuşturmalarda, Ceza Muhakemesi Kanununun belirtilen hükümleri doğrultusunda ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca gereğinin yapılmasının soruşturmaların daha sağlıklı yürütülmesi amacıyla yararlı olacağı değerlendirilecektir” ifadelerine yer verilmiştir.

Bu bağlamda;

1.Hukukun temel öğelerinden biri olan “savunma”nın kısıtlanması için çaba gösterilmesinin izahı ve gerekçesi nedir?

2.”Türkiye’de yargının bağımsız olduğu” AKP Hükümeti tarafından sık sık vurgulanmakta iken, TBMM Başkanı “bağımsız yargı”, “yargıya müdahale” içerikli yazılı soru önergelerini işleme almamakta ve iade etmektedir. Cumhuriyet Savcılarına bu tür bir talimat ya da hatırlatma yazısı gönderilmesinin izahı ve gerekçesi nedir?

3.Türkiye, dünya genelinde “bağımsız yargı” sıralamasında kaçıncı sıradadır?

4.”Yargıya güven ve memnuniyet” son 5 yılda yüzde kaç gerilemiştir?

CEVAP VER