Erdoğan, Almanya’daki Türk seçmene seslendi.. Sandıkta oylarını kullanırken gerekli dersi vermeleri gerekir

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Cuma namazı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Almanya ile yaşanan gerginliğe değinen Erdoğan, şunları söyledi:

“Türkiye’nin tansiyonu düşürme noktasında herhangi bir sorumluluğu yoktur. Eğer sorumlu aranıyorsa bunun baş sorumlusu Almanya’dır. Almanya kendi iç siyasi çekişmelerini sürekli olarak bazı Avrupa ülkelerini yanına almak suretiyle bu sürece taşımıştır. Almanya Avrupa Birliği (AB) müktebesatına uymayan bir ülke konumuna düşmüştür.

AB vize anlaşmasında sözünde durmamıştır. Mültecilerle ilgili Türkiye’ye ödeme vaadinde bulunmuşlardır, 3 milyar Avro gibi söz vermişlerdir. Bu para Türkiye’nin kasasına girmeyecektir. Bu sözünde durmamıştır. AB bu noktada vaadinde durdu mu; durmadı. Almanya şu anda neyi konuşuyor? Şu anda 25-30 gün sonra yapılacak seçimler için Türkiye’yi ne kadar hırpalarsak içeride o kadar oy alırız havasına düşmüşlerdir.

Ben de Almanya’daki vatandaşlarıma şunu söylüyorum, sakın bu yanlışa düşüp de bunları desteklemeyin. Bunlar Türkiye düşmanlarıdır. Birinci, ikinci parti önemli değil. Bu şu anda Almanya’da yaşayan tüm vatandaşlarımızın onur mücadelesidir. O soylu mücadeleyi demokratik haklarını kullanarak vermelerini söylüyorum. Almanya’nın AB müktesebatına yönelik aklına ihtiyacımız yok. Bu mücadeleyi demokratik bir tavır içerisinde yürütmemiz lazım. Özellikle Hamburg zirvesinde kendilerine bunu çok açık net söylememize rağmen oradan döndük geldik, ama değişen bir şey yok. Hala aynı kafadalar, aynı anlayıştalar.

Orada 1 milyona yakın oy kullanacak olan Türk seçmenleri var. Ben Türkiye’ye bu denli saldıran, saygısızlık yapan siyasi partilere karşı sandıkta oyları kullanırken gereken dersi vermeleri gerekir diye düşünüyorum. Ben hiçbir zaman AB üyesi ülkelerle bir kavganın içinde olmadık.”

Barcelona’daki terör saldırısıyla ilgili ise Erdoğan, “Şiddetle kınıyoruz. DEAŞ’la ilgili tavrımız belli. Şiddetle kınamanın ötesinde DEAŞ’ı lanetliyoruz ve onlara karşı içeride, dışarıda ciddi mücadele veriyoruz. Biz sadece Fırat Kalkanı Harekatında 3 bini aşkın DEAŞ’lıyı o bölgede etkisiz hale getirdik. Batı maalesef DEAŞ’a karşı Türkiye’nin attığı adımları aynı adımları atmıyor. Temenni ederim ki daha kararlı adımlar atar, dayanışma içerisinde bu mücadeleyi sürdürüdür.” dedi.

Adil Öksüz konusunda da Erdoğan, şöyle konuştu: “Üzerimize düşen diplomatik görevi yapıyoruz. Biz notayı verdik, Almanya’dan gerekli adımları atmasını istiyoruz. Almanya kendi vatandaşlarını bizden isterken nasıl tutum sergiliyorsa biz de şu anda orada bulunan teröristleri istiyoruz. Onlar suçluyu istiyor, biz teröristleri istiyoruz. 4 bin 500 terörist dosyasını ben sayın Merkel’e verdim. Ama bize olumlu bir dönüş olmadı, hala bekliyoruz. Onların burada 3-5 tutuklusu var, onları bizden istiyor. Kusura bakmasınlar, onların yargısı varsa bizim de yargımız var. Yargımız kararı verir, gerekeni yaparız.”

Yeni doğan torununun isminin sorulması üzerine Erdoğan, “Canan Aybüke, adını kızım koydu. Eşiyle beraber. Çok tatlı, hoş ve altıncı torunum. Allahıma dua ediyorum, ya Rabbi bunların sayısı daha da çoğalsın. Milletçe sayımızın yükselmesi lazım. Darısı sizin de başınıza, hem evlat olarak hem de torun olarak.” karşılığını verdi.

 

 

CEVAP VER