Göztepe- Eskişehirspor maçındaki olaylar sebebiyle 55 gözaltı..

0

Antalya’da 4 Haziran 2017 tarihinde Göztepe- Eskişehirspor arasında oynanan Süper Lig’e yükselme maçında çıkan olaylar sebebiyle aralarında polis, asker, özel güvenlik görevlisi ve tribün liderlerinin de bulunduğu toplam 55 kişi gözaltına alındı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 72 şüphelinin adresine baskın yapıldı. Aydın, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Mardin ve Ankara’da yapılan operasyonda gözaltına alınan şüpheliler Antalya’ya getirildi. Kamu malına zarar verme, örgütlü suç işleme, toplumda infiale neden olacak eylemlerde bulunma ve patlayıcı madde kullanmak suçlarından gözaltına alınan şüpheliler arasında yaşı 18’den küçük 6 kişi de bulunuyor.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 çocuğun ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılacağını açıkladı. Savcılık ayrıca 247 kamu ve özel güvenlik görevlisi hakkında da idari soruşturma başlatıldığını duyurdu. Diğer 23 şüphelinin araması ise devam ediyor. Operasyon kapsamında 1900 kişi hakkında da 6222 sayılı kanun çerçevesinde işlem yapıldı.

Eskişehirspor ile Göztepe arasında oynanan maçta, sahaya atılan birçok yanıcı madde nedeniyle karşılaşma ilk 45 dakikada 3 kez durmuştu. Hakem Ali Palabıyık, 17 dakika uzatma vermişti. İkinci yarıda tekrar yanıcı maddeler atılınca oyun geç başlamıştı. Duraklamalar sebebiyle ikinci 45 dakikaya 11 dakikalık uzatma eklenmişti. Göztepe’nin golünün ardından sahaya giren bir taraftar, güvenlik görevlilerince dışarı çıkarılmıştı. Maçtan önce bazı taraftarların sandviç ekmeği arasına gizleyerek stada sokmaya çalıştığı meşale, maytap ve fişeklere emniyet güçleri el koymuştu.

CEVAP VER